Γουόριορς-Νάγκετς 86-89: Ο Κάρι πήρε το θρυλικό ρεκόρ, η παρέα του Γιόκιτς την νίκη

Πρώτη ήττα μετά από τρεις σερί νίκες για τους Γουόριορς, με τους Νάγκετς να επικρατούν εκτός έδρας με 89-86 και να ανεβάζουν το ρεκόρ τους στο 17-16, ενώ η ομάδα από το Γκόντεν Στέιτ έπεσε στο 27-7.

Οι Νάγκετς ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-16). Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 29-20, προηγήθηκαν με 24 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (60-36).

Οι Γουόριορς στο δεύτερο ημίχρονο πέρασαν στην αντεπίθεση και μείωσαν με ένα επί μέρους σκορ 25-14, με την ομάδα από το Ντένβερ να προηγείται με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-61). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-15, έκαναν το ματς ντέρμπι, αφού ισοφάρισαν με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του Γκάρι Πέιτον ΙΙ, 1:04 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. (84-84). Οι Νάγκετς διαχειρίστηκαν ιδανικά την κατάσταση κυρίως με πόντους του Γουίλ Μπάρτον και νίκησαν τους Γουόριορς εκτός έδρας με 89-86. Ιδιαίτερα σε αυτόν τον αγώνα, ο Στεφ Κάρι έγραψε ιστορία, αφού έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που έφτασε τα 3.000 τρίποντα καριέρας.

Από τους Νάγκετς διακρίθηκαν οι Γιόκιτς (18ρ. και πέντε ασίστ) και Μπάρτον με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από τους Γουόριορς ξεχώρισαν οι Κάρι (4ρ. και τέσσερις ασίστ) και Γουίγκινς (8ρ. και μία ασίστ) με 23 και 21 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-31, 36-60, 61-74, 86-89