Σανς-Γουόριορς 107-116: Με εξαιρετικό Στεφ Κάρι πήραν το ντέρμπι κορυφής της Δύσης

Οι Γουόριορς νίκησαν εκτός έδρας των Σανς και πήραν το ντέρμπι κορυφής της Δυτικής Περιφέρειας, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 27-6, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 26-6.

Οι Γουόριορς ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπτοστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (33-27). Άμεση ήταν η απάντηση των Σανς, οι οποίοι με ένα επί μέρους σκορ 35-25 έκαναν την ανατροπή και  προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (62-58).

Η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ, αλλά το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος της τρίτης περιόδου (84-84). Οι Γουόριορς ήταν πιο αποτελεσματικοί στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 32-23, κατάφεραν να νικήσουν εκτός έδρας του Σανς με 116-107.

Από τους Γουόριορς διακρίθηκαν οι Κάρι και Πόρτερ με 33 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από τους Σανς ξεχώρισαν οι Πολ και Άιτον με 21 και 18 πόντους.

Σχετικά με τις απουσίες, οι Γουόριορς δεν είχαν στην διάθεση τους, τους  τρεις συνεργάτες του Στιβ Κερ στο πρωτόκολλο υγείας και ασφάλειας, αλλά εκτός έμειναν και οι Τζόρνταν Πουλ, Άντριου Γουίγκινς, Αντρέ Ιγκουοντάλα, Κλέι Τόμπσον και Τζέιμς Γουάιζμα. Οι Σανς είχαν να αντιμετωπίσουν τις απουσίες μόνο του Φρανκ Καμίνσκι και του Αμπντέλ Νέιντερ.

Περίοδοι: 27-33, 62-58, 84-84, 107-116