Λέικερς-Νετς 115-122: Τα εύκολα δύσκολα έκανε το Μπρούκλιν αλλά πήρε το διπλό

Οι Μπρούκλιν Νετς "απέδρασαν" από την έδρα των Λέικερς, επικρατώντας με 122-113 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 22-9, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 16-18. Το superbasket.gr και ο Άρης Κατσίδης βρέθηκαν στις συνεντεύξεις τύπου του αγώνα.

Οι Νετς ξεκίνησαν δυναμικά στον αγώνα και επέβαλλαν τον ρυθμό τους στην αρχή του παιχνιδιού, αφού ήταν μπροστά με 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (38-23).  Αν και οι Λέικερς με ένα επί μέρους σκορ 39-28 στο δεύτερο δωδεκάλεπτο κάλυψαν την διαφορά, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (66-62).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα από το Μπρούκλιν με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 36-20, να διευρύνει την διαφορά της στους 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (102-82).  Άμεσα ήρθαν απαντήσεις από τους Λέικερς στην τέταρτη περίοδο, που έκανε ένα συνολικό επί μέρους σκορ 33-20 και έφεραν το ματς στα ίσα 45 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα με ένα λέι απ του Μαλίκ Μονκ.  Οι Νετς με επτά πόντους σερί στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα κατάφεραν να νικήσουν εκτός έδρας των Λέικερς με 122-115.

Ιδιαίτερα ο Λεμπρόν Τζέιμς σκόραρε 39 πόντους στον αγώνα και προσπέρασε στην πρώτη θέση τον αείμνηστο Κόμπι Μπράιαντ, για τον παίκτη με τους περισσότερους πόντους στα Χριστουγεννιάτικα ματς.

Από τους Λέικερς διακρίθηκαν οι Τζέιμς (9ρ. και επτά ασίστ) και Μονκ με 39 και 20 πόντους αντίστοιχα.  Από τους Νετς ξεχώρισαν οι Χάρντεν (10ρ. και δέκα ασίστ) και Μιλς (2ρ. και επτά ασίστ) με 36 και 34 πόντους.

Περίοδοι: 23-38, 62-66, 82-102, 115-122

Ο άσος των Νετς, Τζέιμς Χάρντεν σχετικά με την κατάσταση με τους παίκτες που είναι στο πρωτόκολλο κορονοιού δήλωσε ότι: "Μέχρι να τερματιστεί αυτή η κατάσταση, έως ότου μπορέσουμε να έχουμε πλήρες ρόστερ, νομίζω ότι το σύνθημα μας θα είναι: "Βρίσκουμε τρόποντους για να νικάμε" και το κάνουμε αυτό.

Ο "Μούσιας" επέστρεψε στην δράση μετά από δύο εβδομάδες λόγω παραμονής του στο υγειονομικό πρωτόκολλο του NBA, ενώ κάποια ματς των Νετς αναβλήθηκαν, αφού η ομάδα από το Μπρούκλιν δεν είχε τον προκαθορισμένο αριθμό παικτών. Ο Τζέιμς Χάρντεν ανέφερε ότι στην καραντίνα έκανε: "Απολύτως τίποτα. Πολλά βιντεοπαιχνίδια και φαγητό", ενώ σχετικά με το ματς με τους Λέικερς: "Φυσικά, έχουμε στερηθεί πολλούς παίκτες μας, κάποια παιδιά πρέπει να κάνουν το βήμα παραπάνω και το απέδειξαν απόψε".

Ο Λεμπρόν Τζέιμς επεσήμανε μεταξύ άλλων ότι: "Δεν ενδιαφέρομαι για το πώς έπαιξα όταν χάνει η ομάδα", ενώ ο Μαλίνκ Μονκ υπογράμμισε ότι: "Είμαστε εξίσου "τρελαμένοι" με όλους, φίλε, μάλλον ακόμη περισσότερο γιατί, όπως είπα πριν, όλοι ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε. Και μερικές φορές τ καταφέρνουμε, αλλά μερικές άλλες φορές όχι, Δεν πρόκειται να κερδίζουμε με αυτόν τον τρόπο και όλοι το ξέρουν αυτό".