Μάβερικς-Μπακς 95-102: Εκτός έδρας νίκη για το Μιλγουόκι χωρίς τον Γιάννη

Οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν εκτός έδρας των Ντάλας Μάβερικς με 102-95, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 21-13, ενώ η ομάδα από το Ντάλας έπεσε στο 15-16. To superbasket.gr και ο Άρης Κατσίδης βρέθηκαν στις συνεντεύξεις τύπου του αγώνα.

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο εκτός για τους Μπακς για πέμπτο σερί παιχνίδι λόγω πρωτόκολλο κορονοιού, αλλά  και τον Λούκα Ντόντσιτς και τον Κριστάπς Πορζίνγκις μεταξύ άλλων νοκ άουτ για τους Μάβερικς, οι δύο ομάδες πάλεψαν για την νίκη. Τα Ελάφια πήραν προβάδισμα επτά πόντων (9-2) στην αρχή, με τους γηπεδούχους με ένα επί μέρους σκορ 21-6, να προσπερνούν και να προηγούνται με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-15). Παρότι οι Μάβερικς επέβαλλαν τον ρυθμό του αγώνα στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, οι Μπακς βρήκαν απαντήσεις, με τους "κυανόλευκους" να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-41).

Η ομάδα από το Ντάλας είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και ανέβασε την διαφορά ακόμη και στους εννέα πόντους (67-58), με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και με ένα επί μέρους σκορ 17-7, να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (75-74). Οι Μπακς είχαν τον πρώτο λόγο στην τέταρτη περίοδο και διατήρησαν το προβάδισμα τους, με αποτέλεσμα να νικήσουν εκτός έδρας με 102-95.

Από τους Μπακς διακρίθηκαν οι Μίντλετον (5ρ. και επτά ασίστ) και Χόλιντει (7ρ. και επτά ασίστ) με 26 και 24 πόντους αντίστοιχα. Από τους Μάβερικς ξεχώρισαν οι Μπράνσον (4ρ. και οχτώ ασίστ) και Ντιλικινά (1ρ. και πέντε ασίστ) με 19 και 14 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-15, 43-41, 74-75, 95-102

Δείτε το σχετικό βίντεο:

Ο προπονητής των Μπακς, Μάικ Μπουντενχόλτζερ δήλωσε μεταξύ άλλων στην συνέντευξη τύπου ότι: "Αυτή είναι μια καλή νίκη. Εκτός έδρας νίκη, back to back, πολλές απουσίες στην ομάδα. Είχαμε ένα άσχημο πρώτο ημίχρονο, αλλά τα παιδιά μας βρήκαν τον τρόπο να παραμείνουν εκεί, να μείνουν κοντά στο σκορ".

Ο προπονητής των Μάβερικς, Τζέισον Κιντ ανέφερε για τους παίκτες της ομάδας του Ντάλας που αντικατέστησαν τους βασικούς ότι: "Τους δίνεται μια δίκαια ευκαιρία για να παλέψουν. Στα τελευταία δύο παιχνίδια, το έκαναν. Για τα παιδιά ήταν η δεύτερη ημέρα ή το δεύτερο παιχνίδι, έκαναν ότι μποροούσαν να κάνουν. Και σχετικά με τα νέα παιδιά, πρέπει να πατήσουν στα πόδια τους, είναι σαν ένα ρολόι.  Απέναντι στους παγκόσμιους πρωταθλητές, είτε το πιστεύετε είτε όχι, ήμασταν στο παιχνίδι".