Πίστονς-Ρόκετς 107-116: Οι Γουντ και Γκόρντον έδειξαν τον δρόμο για την νίκη

Οι Χιούστον Ρόκετς επικράτησαν εκτός έδρας των Ντιτρόιτ Πίστονς με 116-107, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 10-20, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 4-24.

Σε υψηλά επίπεδα ήταν το σκορ στην αρχή του αγώνα, με τους Ρόκετς να προηγούνται με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (38-30). Η ομάδα από το Χιούστον διατήρησαν την διαφορά τους σε διψήφιο αριθμό πόντων στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (62-49).

Οι Πίστονς πίεσαν περισσότερο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στους 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (88-75). Οι Ρόκετς κράτησαν την διαφορά στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εκτός έδρας τους Πίστονς με 116-107.

Από τους Ρόκετς διακρίθηκαν οι Χουντ (8ρ. και δύο ασίστ) και Γκόρντον (1ρ. και πέντε ασίστ) με 21 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από τους Πίστονς ξεχώρισαν οι Μπέι (4ρ. και τρεις ασίστ) και Κάνινγκχαμ (7ρ. και 11 ασίστ) με 23 και 21 πόντους.

Περίοδοι: 30-38, 49-62, 75-88, 107-116