Τίμπεργουλβς-Λέικερς 110-92: Με double double του Καρλ-Άντονι Τάουνς

Οι Τίμπεργουλβς υπερασπίστηκαν την έδρα τους και νίκησαν τους Λέικερς με 1110-92, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 14-15, ενώ η ομάδα από το Λος Άντζελες έπεσε στο 16-14. Το superbasket.gr και ο Άρης Κατσίδης βρέθηκαν στις συνεντεύξεις τύπου του αγώνα.

Οι Τίμπεργουλβς ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-16). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και προηγήθηκαν με  εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (54-45).

Η ομάδα από την Μινεσότα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 31-20, προηγήθηκε με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (85-65), με τους Λέικερς να πέφτουν ψυχολογογικά λόγω του τραυματισμού του Άντονι Ντέιβις στο αριστερό γόνατο. Οι Τίμπεργουλβς κράτησαν την απόσταση στην τέταρτη περίοδο σε διψήφια διαφορά πόντων και νίκησαν εντός έδρας τους Λέικερς με 110-92.

Από τους Τίμπεργουλβς διακρίθηκε ο Τάουνς (10ρ. και τέσσερις ασίστ) με 28 πόντους,, με τους Μπίσλει και Ράσελ να σκοράρουν από 17 πόντους έκαστος. Από τους Λέικερς, εξαιρετική εμφάνιση έκανε στο ντεμπούτο του ο Αιζάια Τόμας με 19 πόντους, ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 18 πόντους, δέκα ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Περίοδοι:  23-16, 54-45, 85-65, 110-92

Ο MVP του αγώνα, Καρλ Άντονι Τάουνς δήλωσε στην συνέντευξη τύπου ότι: "Θα αφήσω τους ανθρώπους να  κάνουν τις υποθέσεις τους και να κάνουν την κριτική τους. Απλώς ξέρω ότι κάθε μέρα όταν έρχομαι εδώ για να αγωνιστώ, έρχομαι να παίξω στον αγώνα με τεράστια αυτοπεποίθηση...Ήθελα να βάλω τα στάνταρτς στον αγώνα. Προσπάθησα να επιβληθώ στο παιχνίδι πολύ γρήγορα, καταλαβαίνοντας ότι ο Άντονι Ντέιβις δεν είναι εδώ (λόγω του τραυματισμού)".

Ο προπονητής των Λέικερς, Φράνκ Βόγκελ ανέφερε ότι: "Οι παίκτες των Τίμπεργουλβς αγωνίστηκαν περισσότερο physical στον αγώνα και πρέπει να γίνουμε καλύτεροι...Πάντα νιώθουμε ότι κάνουμε αρκετά για να νικήσουμε. Δεν λυπούμαστε για τους εαυτούς μας".