Γουίζαρντς-Τζαζ 98-123: Επτά σερί νίκες με μπροστάρη τον Μίτσελ (vid)

Οι Γιούτα Τζαζ επικράτησαν των Γουάσινγκτον Γουίζαρντς με 123-98 και πέτυχαν την έβδομη σερί τους νίκη, με αποτέλεσμα να ανέβουν στο 19-7, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 15-12. Το superbasket.gr και ο Άρης Κατσίδης βρέθηκαν στις συνεντεύξεις τύπου του αγώνα.

Οι Τζαζ επέβαλλαν τον ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-24). Αν και οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία του παιχνιδιού στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, οι Γουίζαρντς προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (51-50).

Η ομάδα από την Γιούτα δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 31-18, προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (81-69). Οι Τζαζ ήταν καταιγιστικοί στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 42-29, επικράτησαν τους Γουίζαρντς με 123-98.

Από τους Τζαζ διακρίθηκαν οι Μίτσελ και Γκομπέρ (11ρ.) με 28 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από τους Γουιζαρντς ξεχώρισαν οι Μπιλ (11ρ.) και Γκάφοντ (11ρ.) με 21 και 14 πόντους.

Περίοδοι: 24-28, 51-50, 69-81, 98-123

O προπονητής των Γιούτα Τζαζ, Κουίν Σνάιντερ ανέφερε ότι: "Νομίζω ότι έχουμε καλύτερη ομάδα τώρα από αυτήν που έχουμε αφήσει.  Ας ελπίσουμε ότι αυτό είναι που έκανε ο ανταγωνισμός για εμάς", με τον Ρούντι Γκομπέρ να υπογραμμίζει ότι: "Θεωρώ ότι σήμερα ο τρόπος που παίξαμε καιη νοοτροπία που είχαμε, ήταν νοοτροπία διεκδικητή".

Από την μεριά του, ο Ντάνιελ Γκάφορντ δήλωσε: "Απλώς "πέσαμε" στο δεύτερο ημίχρονο. Ήταν κάτι που μπορούσαμε να το διορθώσουμε εύκολα, αλλά εκείνη τη στιγμή ,υπήρχε μεγάλη απογοήτευση. Τα παιδιά δεν έκαναν σουτ. Συμβαίνει".