Χόρνετς-Κινγκς 124-123: Πήραν το θρίλερ και επέστρεψαν στις νίκες (vid)

Με μια εύστοχη βολή του Μαρτίν στα 5.5' δευτερόλεπτα για το τέλος του αγώνα, οι Χόρνετς επικράτησαν εντός έδρας των Κίνγκς με 124-123 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 15-13 στην Ανατολική Περιφέρεια, ενώ η ομάδα από το Σακραμέντο έπεσε στο 11-15 στην Δύση. Τπ superbasket.gr και ο Άρης Κατσίδης συμμετείχαν μέσω του media availability του NBA στις συνεντεύξεις τύπου των αγώνων.

Οι Χόρνετς ξεκίνησαν δυνατά και είχαν τα ηνία του αγώνα στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (37-36). Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με τους Κίνγκς να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι και να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (71-69).

Η ομάδα από το Σακραμέντο συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμα της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε και με εννιά πόντους (93-84, 32' λεπτό), με τους γηπεδούχους να μαζεύουν την διαφορά, αλλά τους Κίνγκς να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (99-98).  Η τέταρτη περίοδος άνηκε στην ομάδα από την Σάρλοτ, η οποία είχε τα ηνία του αγώνα , με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν στα ίσα το ματς στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα (123-123). Ο Μαρτίν αν και έχασε την πρώτη βολή, ευστόχησε στην δεύτερη, 5.5' δευτερόλεπτα για το τέλος του αγώνα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ στο 124-123.

Από τους Χόρνετς διακρίθηκαν οι Μπούκναιτ και Μπρίντζες (7ρ. και οχτώ ασίστ) με 24 και 23 πόντους αντίστοιχα. Από τους Κίνγκς ξεχώρισαν οι Φοξ και Ντέιβις (8ρ.) με 31 και 19 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 37-36, 69-71, 98-99, 124-123

ΧΟΡΝΕΤΣ: Χέιγουορντ 19 (7 ασίστ), Μάρτιν 19 (1 τρ΄ποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπρίτζες 23 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κάρεϊ 7, Ούμπρε 22 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κουλμπόκα, Τζόουνς 3, Θορ 7 (2), Μπούκναϊτ 24 (6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

ΚΙΝΓΚΣ: Μπαρνς 8 (2/9 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λεν 4, Φοξ 31 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Χαλιμπάρτον 15 (5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντέιβις 19 (1/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπάγκλεϊ 15 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Χάρκλες, Τόμπσον 6 (6 ριμπάουντ), Μίτσελ 10 (2), Χιλντ 15 (6/19 σουτ, 2/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

Στην συνέντευξη τύπου, ο ΝτεΆαρον Φοξ υπογράμμισε για το που χάθηκε το παιχνίδι, αφού 2.4 δευτερόλεπτα για το τέλος, οι Κινγκς είχαν δύο ελεύθερες βολές και την ευκαιρία να προσπεράσουν και να πάρουν το ματς, αλλά ο 23χρονος Αμερικανός πόιντ γκαρντ τις έχασε και τις δύο, υπογραμμίζοντας ότι: "Μόλις κέρδισε τις βολές, σκέφτηκα να τις βάλω και να φεύγουμε από εδώ". Ο ΝτεΆαρον Φοξ τις έχασε και επηρεάστηκε και από τις αποδοκιμασίες των διλάθλων των γηπεδούχων, ενώ ανέφερε: "Είμαι πολύ στεναχωρημένος, γιατί ήθελα την μπάλα στα χέρια μου, μου έκαναν φάουλ και ήθελα να "τιμωρήσω" την ομάδα για αυτό το λάθος που έκανε. Αλλά, αστόχησα και στις δύο και δε μπορώ να κάνω κάτι για αυτό τώρα".

Ο προπονητής των Σακραμέντο Κινγκς, Άλβιν Τσέντρι επεσήμανε: "Είναι μια δύσκολη ήττα για εμάς, αλλά πρέπει να την διαχειριστούμε και να προχωρήσουμε.".

Ο κόουτς των Σάρλοτ Χόρντετς, Τζέιμς Μπορέγκο υπογράμμισε: "Aπλά, η δυναμική αυτής της ομάδας, το να μην υποχωρεί ποτέ, ο αγώνας, η επιμονή...είναι αυτά που μου αρέσουν σε αυτό το γκρουπ. Δεν τα παρατούν ποτέ. Έχουμε επτά από τους δέκα καλύτερους παίκτες εκτός και αυτά τα παιδιά που είναι τώρα στα αποδυτήρια, αξίζουν να τους πιστωθεί αυτό. Πάλεψαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και τους αξίζουν όλα τα εύσημα".