Χιτ-Γκρίζλις 90-105: Πέμπτη σερί νίκη για το Μέμφις με καθοριστικούς Μπέιν και Μπρούκς

Παρά το γεγονός ότι ο άσος τους, Τζα Μοράντ είναι τραυματίας, οι Γκρίζλις πέτυχαν την πέμπτη τους σερί νίκη και ανέβηκαν στην τέταρτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας (14-10), αφού επικράτησαν εκτός έδρας των Χιτ με 105-90, με την ομάδα από το Μαιάμι να πέφτει στο 14-11.

Οι Γκρίζλις ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (34-25). Οι φιλοξενούμενοι "έχτισαν" μια διαφορά κυρίως διψήφια στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (60-49).

Οι "αρκούδες" ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και έχοντας το πάνω χέρι στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (82-67). Οι Γκρίζλις ήταν κατά κύριο λόγο μπροστά με διψήφιο αριθμό πόντων στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να νικήσουν εκτός έδρας των Χιτ με 105-90.

Από τους Γκρίζλις διακρίθηκαν οι Μπέιν και Μπρουκς με 21 πόντους έκαστος. Από τους Χιτ ξεχώρισαν οι Χέρο και Λάουρι με 24 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 25-34, 49-60, 67-82, 90-105