Χόρνετς-Σίξερς 124-127: Ο Εμπίντ με την «43αρα» υπέγραψε την νίκη της Φιλαδέλφεια στην παράταση

Οι Σίξερς κατάφεραν να επικρατήσουν των Χόρνετς στην παράταση με 127-124, με το superbasket.gr και τον Άρη Κατσίδη μέσω του media availability να παίρνουν μέρος στις συνεντεύξεις τύπου του αγώνα.

Ο προπονητής των Χόρνετς,  Τζέιμς Μπορέγκο δήλωσε μεταξύ άλλων στο pre game ότι: "Προχωράμε και είναι μια σπουδαία ευκαιρία για κάποιους να κάνουν το βήμα παραπάνω. To λατρεύω αυτό, είναι ο λόγος που είμαστε εδώ. Έχει να κάνει με το journey, με την γενική εικόνα, όχι τόσο με το αν θα νικήσουμε ή θα χάσουμε απόψε. Εμείς προσπαθούμε να αποκτήσουμε επίπεδο πρωταθλητών. Αυτές είναι οι στιγμές που αποκτάς ανθεκτικότητα, σε σκληραίνουν και σε κάνουν καλύτερο. Και έτσι θα είμαστε και εμείς απόψε. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες εκεί. Είναι ένα σπουδαίο challenge, αλλά είναι και μια σημαντική ευκαιρία για όλους...Είμαι πολύ χαρούμενος από την ομάδα μου χθες (εννοεί την νίκη με τους Χοκς με 130-127) για τον τρόπο που παίξαμε, για το ότι είχαμε όρεξη και οι νέοι και οι βετεράνοι και θα γίνει το ίδιο και στο αποψινό παιχνίδι. Θα δούμε ωραίους σχηματισμούς, με τους οποίους τα παιδιά θα πάνε όλοι μαζί, νέοι και βετεράνοι, να παλέψουν για την νίκη. Μου αρέσει πολύ αυτό το πράγμα".

Ο αγώνας

Οι Χόρνετς είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή του παιχνιδιού και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (34-23). Οι φιλοξενούμενοι έφεραν τούμπα το ματς στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 44-28, προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (67-62).

Η ομάδα από την Φιλαδέλφεια είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (95-93). Αν και οι Σίξερς ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος της τέταρτης περιόδου, το ματς έγινε θρίλερ στα τελευταία λεπτά, με τους Χόρνετς να επιστρέφουν και να παίρνουν το προβάδισμα (119-117). Στα 29.4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, ο Τζοέλ Εμπίντ  ισοφάρισε με ένα σουτ εκτός ισορροπίας, διαμορφώνοντας το 119-119, κάτι που δεν άλλαξε ακόμη και με τα σουτ του Χάρις και του Καμερουνέζου σέντερ των Σίξερς στα επόμενα λεπτά. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, εκεί οπού οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν ανώτεροι και επικράτησαν εκτός έδρας των Χόρνετς με 127-124.

Οι Σίξερς ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 13-11 και πέτυχαν την δεύτερη σερί τους νίκη, ενώ οι Χόρνετς έπεσαν στο 14-12.

Από τους Σίξερς διακρίθηκαν οι Εμπίντ (15ρ. και επτά ασίστ) και Χάρις (11ρ. και τέσσερις ασίστ) με 43 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από τους Χόρνετς ξεχώρισε ο Ούμπρε με 35 πόντους, με τους Μπρίντζες και Γουάσινγκτον να σκοράρουν από 16 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 34-23, 62-67, 93-95, 119-119 (τέλος της κανονικής περιόδου), 124-127 (τέλος της α' περιόδου της παράτασης)

Τα highlights του αγώνα:

Δηλώσεις μετά τον αγώνα:

Σχετικά με το ότι είχε οχτώ πόντους στην παράταση και στα υπόλοιπα καλάθια έδωσε ασίστ, ο άσος των Σίξερς, Τζοέλ Εμπίντ ανέφερε στην συνέντευξη τύπου μεταξύ άλλων ότι: "Είναι αυτό που πρέπει να κάνω. Οι προπονητές με εμπιστεύονται να με βάζουν σε τέτοιες καταστάσεις. Κάποιες φορές κάνω λάθη, αλλά νιώθω ότι γίνομαι καλύτερος και καλύτερος με αυτές τις καταστάσεις. Απλά, έκανα σωστά τα παιχνίδια και ευστόχησα σε κάποια σουτ".

Από την άλλη πλευρά, ο προπονητής των Χόρνετς, κόουτς Τζέιμς Μπορέγκο υπογράμμισε οτι: "Όσο περήφανος ήμουν μαζί τους, την Κυριακή (5/12) το βράδυ, τόσο περισσότερο περήφανος είμαι μαζί τους και απόψε. Είμαι περήφανος απλά για την δύναμη, την ανθεκτικότητα τους,αλλά είμαστε αυτοί που είμαστε και τίποτα δεν αλλάζει. "Χτίζουμε" την ομάδα, αναπτυσσόμαστε και είμαστε σε μια αποστολή εδώ να γινόμαστε καλύτεροι, πιο δυνατοί, να είμαστε ανταγωνιστικοί και βασικά να συνεχίσουμε να ανεβαίνουμε".