Μπακς-Νετς 107-96: Ο διπλός Γιάννης έστειλε την σειρά στο 2-2

Οι Μιλγουόκι Μπακς υπερασπίστηκαν την έδρα τους και νίκησαν τους Μπρούκλιν Νετς με 107-96, με αποτέλεσμα να φέρουν την σειρά των ημιτελικών της Ανατολικής Περιφέρειας στο 2-2.

Αν και οι Μπρούκλιν Νετς είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά, οι Μπακς πίεζαν υπερβολικά, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-23). Παρότι οι Νετς προηγήθηκαν και με έντεκα πόντους (34-23, 15'), οι Μπακς με ένα επί μέρους σκορ  15-2, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ (37-36). Οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, αλλά η ομάδα από το Μιλγουόκι προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-48).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους οι Μπακς δημιούργησαν μια διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων και κατάφεραν να προηγηθούν με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (81-69). Η ομάδα από το Μιλγουόκι, παρά την πίεση των Νετς, είχε τον πρώτο λόγο στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας του Νετς με 107-96, με αποτέλεσμα να φέρει στα ίσα την σειρά των ημιτελικών της Ανατολικής Περιφέρειας (2-2).

Ιδιαίτερα πρέπει να αναφερθούμε στο ότι πέρα από την απουσία του Τζέιμς Χάρντεν από το παιχνίδι λόγω τραυματισμού στο Game 1, τραυματίστηκε στο Game 4 και ο Κάιρι Ίρβινγκ, οπού έχει ιατρικό πρόβλημα στο δεξί αστράγαλο.

Από τους Μπακς ξεχώρισαν οι Αντετοκούνμπο (12ρ.) και Μίντλετον με 34 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από Νετς διακρίθηκαν οι Ντουράντ (13ρ.) και Ίρβινγκ με 28 και 11 πόντους.

Περίοδοι: 23-26, 53-48, 81-69, 107-96