Σίξερς-Χοκς 124-128: Ο Γιάνγκ έδειξε τον δρόμο για το break στα γεράκια

Οι Ατλάντα Χοκς έκαναν το break στην έδρα των Φιλαδέλφεια Σίξερς, αφού νίκησαν εκτός έδρας με 128-124, με αποτέλεσμα να κάνουν το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών της Ανατολικής Περιφέρειας.

Oι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους Χοκς να παίζουν πιο αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (42-27). Η ομάδα από την Ατλάντα πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να προηγείται με είκοσι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (74-54).

Τα "γεράκια" από την Ατλάντα διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και συνέχισαν να προπορεύονται με διαφορές στο +20 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με τους Σίξερς να πιέζουν, αλλά τους Χοκς να παίρνουν προβάδισμα με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (99-86). Οι Σίξερς μείωσαν την διαφορά στο τέταρτο δωδεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 41-29 και η διαφορά έπεσε μέχρι και στους δύο πόντους (126-124), αλλά οι Χοκς διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησαν εκτός έδρας με 128-124, με αποτέλεσμα να κάνουν το break και το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών της Ανατολικής Περιφέρειας.

Από τους Χοκς ξεχώρισε ο Γιάνγκ με 35 πόντους, 10 ασίστ και δύο ριμπάουντ και έγινε ο πρώτος παίκτης του franchise της ομάδας από την Ατλάντα που έχει πάνω από 35 πόντους και 10 ασίστ σε ένα ματς playoffs. Επίσης, οι Μπογκντάνοβιτς και Κόλινς σκόραραν από 21 πόντους έκαστος, όσους και ο Σεθ Κάρι από την ομάδα της Φιλαδέλφεια, η οποία είχε τον κορυφαίο σκόρερ του αγώνα, τον Τζοέλ Εμπίντ με 39 πόντους, εννιά ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 38:02 λεπτά.

Περίοδοι: 27-42, 54-74, 86-99, 124-128