Λέικερς-Σανς 100-113: Ο Μπούκερ… αποκαθήλωσε τους πρωταθλητές (vid)

Ένας εξωπραγματικός Ντέβιν Μπούκερ, σημείωσε 6/6 τρίποντα στο πρώτο 12λεπτο και 8/10 συνολικά, χαρίζοντας στο Φοίνιξ την νίκη με 113-100 μέσα στο Λος Άντζελες και την πρόκριση με 4-2, στέλνοντας τους πρωταθλητές Λέικερς… σπίτι τους, από τον πρώτο, μόλις, γύρο των Play offs.

Ο ηγέτης των Ήλιων ήταν κάτι παραπάνω από… καυτός, τελειώνοντας το παιχνίδι με 47 πόντους, με τον Κράουντερ να έχει 18, έχοντας και αυτός 6/9 τρίποντα.

Από πλευράς Λέικερς, που είδαν τον Άντονι Ντέιβις να αποχωρεί και πάλι στα πρώτα λεπτά του αγώνα, λόγω των γνωστών ενοχλήσεων στους προσαγωγούς, ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 29 πόντους, εννέα ριμπάουντ και επτά ασίστ, με τον Σρέντερ να προσθέτει 20 πόντους και τον Κάλντγουελ – Πόουπ 19.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-36, 41-62, 76-89, 100-113

ΛΕΙΚΕΡΣ: Τζέιμς 29 (8/16 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 4/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Ντέιβις (1 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Γκασόλ (7 ασίστ), Κάλντγουελ-Πόουπ 19 (7/11 σουτ), Σρέντερ 20 (6/14 σουτ), Κούζμα 2, Καρούσο 2, Μάθιους 12 (6 ριμπάουντ), Χάρελ 2 (2 ριμπάουντ), Χόρτον-Τάκερ 12 (6/9 σουτ), Μόρις 2, Ντράμοντ, ΜακΚίνι, ΜάκΛεμορ, Ντάντλεϊ

ΣΑΝΣ: Μπρίτζες 10 (6 ριμπάουντ), Κράουντερ 18 (6/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Έιτον 8, Μπούκερ 47 (7/12 δίποντα, 8/10 τρίποντα, 9/9 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 μπλοκ), Πολ 8 (12 ασίστ), Πέιν 7, Τζόνσον 10, Καμίνσκι 2 (4 ασίστ), Κρεγκ 3 (4 ριμπάουντ), Κάρτερ, Γκάλογουεϊ, Μουρ, Σάριτς, Σμιθ