Χιτ-Μπακς 103-120: Πέρασε με σκούπα στα ημιτελικά Περιφέρειας η παρέα του Γιάννη

Με triple double του Γιάννη Αντετοκούνμπο και κορυφαίο τον Λόπεζ, οι Μπακς "απέδρασαν"από την έδρα των Χιτ με 120-103, με αποτέλεσμα να κάνουν το 4-0 στην σειρά και να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση, εκεί που θα αντιμετωπίσουν τον αντίπαλο του ζευγαριού Σέλτικς-Νετς.

Οι Χιτ ξεκίνησε δυναμικά στον αγώνα και προηγήθηκαν με δέκα πόντους (22-12), με τους Μπακς να μαζεύουν την διαφορά, αλλά τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-22). Αν και η ομάδα από το Μαιάμι προηγήθηκε με δώδεκα πόντους (58-46), οι Μπακς μείωσαν την διαφορά, αλλά οι Χιτ είχαν προβάδισμα με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (64-57).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρος, η ομάδα από το Μιλγουόκι πάτησε το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 34-21, κατάφερε να προηγηθεί με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (91-85). Οι Μπακς συνέχιζαν να ανεβάζουν την διαφορά τους και στο τέταρτο δεκάλεπτο, κάνοντας ένα ακόμη επί μέρους σκορ 20-18, με αποτέλεσμα να νικήσουν εκτός έδρας με 120-103.

Από τους Μπακς ξεχώρισαν οι Λόπεζ και Φόρμπς με 25 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σκόραραν 20 πόντους, 15 ασίστ και 12 ριμπάουντ σε 36:08 λεπτά. Από τους Χιυ διακρίθηκαν οι Αντεμπάγιο (14ρ.) και Ναν με 20 και 18 πόντους.

Περίοδοι: 26-22, 64-57, 85-91, 103-120