Μπακς-Χιτ 109-107: Με κορυφαίο Μίντλετον και double-double Γιάννη έκαναν το 1-0

Οι Μπακς χρειάστηκαν την παράταση για να επικρατήσουν εντός έδρας των Μπακς με 109-107, με αποτέλεσμα να κάνουν το 1-0 στην σειρά.

Οι Χιτ είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά, με τους Μπακς να μειώνουν την διαφορά, αλλά την ομάδα από το Μαιάμι να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-22). H ομάδα από το Μιλγουόκι με ένα επί μέρους σκορ 16-7, προσπέρασε στο σκορ και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-50).

Το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι στο δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ και τους Μπακς να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (80-78). Ίδιο σκηνικό και στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, με τους Μπακς να έχουν περισσότερη ώρα το προβάδισμα, αλλά τους Χιτ να καταφέρνουν να ισοφαρίσουν, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (99-99). Οι Μπακς προηγούνταν κατά κύριο λόγο και παρά την πίεση των Χιτ, κατάφεραν να νικησουν με 109-107.

Από τους διακρίθηκαν οι Μίντλετον και Μπακς (18ρ.) με 27 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους ξεχώρισαν οι Ντράγκιτς και Ρόμπινσον με 25 και 24 πόντους.

Περίοδοι: 22-24, 53-50, 80-78, 99-99 (τέλος της κανονικής περιόδου), 109-107 (τέλος της παράτασης)