Λέικερς - Κινγκς 106-110: Το Σακραμέντο... έκλεψε την νίκη στην επιστροφή του Λεμπρόν

Οι Κινγκς κατάφεραν να πάρουν την νίκη στην έδρα των Λέικερς, στην επιστροφή του Λεμπρόν μετά τον τραυματισμό του όπου τον κράτησε έξω για 20 παιχνίδια και υποχρέωσαν  έτσι την  ομάδα του Λος Άντζελες στη 2η συνεχόμμενη ήττα τους.

Οι Κινγκς ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ τελειώνοντας το πρώτο δωδεκάλεπτο στο +7 (23-30,12'). Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί ήλεγχαν τον αγώνα μέχρι και τα μισά της δεύτερης περιόδου, όπου ξεκίνησε η αντεπίθεση των Λέικερς και κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο με τον προηγούνται για 1 πόντο (56-55,24'). Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που συνέχισαν να έχουν τον μομέντουμ μάζι τους και ανέβασαν την διαφορά πηγαίνοντας στο τελευταίο μέρος στο +10 (88-78,36').  Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Σακαραμέντο άρχισε σιγά-σιγά να μαζεύει την διαφορά και τελικά έφτασε στη νίκη με 110-106.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι  Χαλιμπάρτον με 23 πόντους και 10 ασίστ και ακολούθησε ο Χολμς με 22 πόντους.

Για τους ηττημένους την διαφορά έκανε ο Ντέιβις με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-30, 56-55, 88-78, 106-110

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 22 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Τζέιμς 16 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Ντράμοντ 17 (7 ριμπάουντ), Σρούντερ 8 (4/13 σουτ, 0/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάλντγουελ-Πόουπ 6 (2/8 σουτ, 0/5 τρίποντα), Μόρις 3, Κούζμα 2, Γκασόλ 5 (1), Χάρελ 9, Χόρτον-Τάκερ 6, ΜάκΛεμορ 12 (4)

ΚΙΝΓΚΣ: Μέτου 10 (1), Χάρκλες 6, Χολμς 22 (9 ριμπάουντ), Χαλιμπάρτον 23 (4 τρίποντα, 10 ασίστ), Χιλντ 2 (1/11 σουτ, 0/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπάγκλεϊ 11 (1), Τζόουνς 10, Τζέιμς, Ράιτ 11 (4/11 σουτ, 3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντέιβις 15 (3)