Μπουλς - Μπακς 98-108: Μίντλετον και Λόπεζ έδωσαν την νίκη

Το Μιλγουόκι έχοντας ως οδηγούς του, τους Μίντλετον και Λόπεζ κατάφερε να πάρει την νίκη στην έδρα των Μπουλς και να επιστρέψει στις νίκες μετά την ήττα απο τους Ρόκετς.

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι το Μιλγουόκι και έδειξε εξ΄αρχής τις προθέσεις του τελειώνοντας το πρώτο δωδεκάλεπτο στο +12 (16-28,12'). Με το πόδι πατημένο στο γκάζι ξεκίνησαν στη δεύτερη περίοδο οι Μπακς ανεβάζοντας την διαφορά ακόμη και στο +19 (21-40), τότε οι Μπουλς έβγαλαν αντίδραση και με ένα επιμέρους σκορ 19-2 κατάφεραν να μειώσουν στους 2 πόντους (40-42).  Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενουμενοι ανέβασαν και πάλι στροφές και κατάφεραν να εκτοξεύσουν την διαφορά στο +17 (63-80,36'), δίνοντας στο παιχνίδι τυπική διαδικασία καθώς η ομάδα του Σικάγο δεν κατάφερε να γίνει ξανά ουσιαστικά απειλητική. Το σύνολο του Μπουντενχόλζερ διαχειρίστηκε το παιχνίδι και έφτασε στην νίκη με 108-98.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Μίντλετον και Λόπεζ που είχαν 22 πόντους έκαστος. Ο  Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε 3 πόντους με 1/2 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 13 λεπτά συμμετοχής.

Για τους ηττημένους την διαφορά έκανε ο Γουάιτ με 21 πόντους ενώ ακολούθησε ο Βούτσεβιτς με 17 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-28, 44-52, 63-80, 98-108

ΜΠΟΥΛΣ (Ντόνοβαν): Γουίλιαμς 5 (5 ριμπάουντ), Τεμπλ 6 (1/5 τρίποντα), Βούτσεβιτς 17 (7/27 σουτ, 1//9 τρίποντα, 15 ριμπάουντ), Τάις 16 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Γουάιτ 10 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Γιανγκ 8 (2/10 σουτ, 4 ριμπάουντ), Αμίνου 5 (1), Αρκιντιάκονο, Ντότσον 2, Σατοράνσκι 13 (1), Βάλενταϊν 5 (2/9 σουτ, 1 τρίποντο), Μοκόκα, Γκριν

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 22 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λόπεζ 22, Πόρτις 16 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 16 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Φορμπς 10 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Τάκερ 2, Αντετοκούνμπο 3, Νόουρα, Τιγκ 11, Κόνατον 6 (2)