Λέικερς-Χοκς 94-99: Ήττα και ανησυχία για τον τραυματισμό του Λεμπρόν Τζέιμς

Σε ένα ματς που το στιγμάτισε ο τραυματισμός του Λεμπρόν Τζέιμς στην δεύτερη περίοδο, οι Χοκς νίκησαν τους Λέικερς με 99-94 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 22-20 και στην τέταρτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 28-14 και την τρίτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας.

Στα πρώτα λεπτά, οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ, με τους Χοκς να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-25). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να έχουν τις καλές τους περιόδους και τους γηπεδούχους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (53-52).

Η ομάδα από την Ατλάντα φόρτσαρε στο δεύτερο μέρος, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 22-12 και κατάφερε να προηγηθεί με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-64). Παρά το γεγονός ότι οι Χοκς ήταν μπροστά με 14 πόντους (85-71), οι Λέικερς μείωσαν στους πέντε πόντους (97-92), αλλά η ομάδα από την Ατλάντα διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και πήρε την νίκη με 99-94.

Από τους Λέικερς ξεχώρισε ο Χάρελ με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Σρέντερ με 16 πόντους, ενώ από τους Χοκς διακρίθηκε ο Κόλινς με 27 πόντους και 16 ριμπάουντ και ο Γκαλινάρι με 18 πόντους.

Περίοδοι: 25-28, 53-52, 64-74, 94-99