Θάντερ-Γκρίζλις 128-122: Ο διπλός Ποκουσέφσκι έγραψε ιστορία (vids)

Ιστορία έγραψε ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι, που οδήγησε τους Θάντερ στην νίκη επί των Γκρίζλις με 128-122.

O Σέρβος φόργουορντ, με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ, έκανε μια ιστορική εμφάνιση, αφού έγινε ο νεότερος παίκτης στην ιστορία της λίγκας που σκόραρε πάνω από 20 πόντους, μάζεψε πάνω από 10 ριμπάουντ και σκόραρε πάνω από πέντε τρίποντα σε ένα ματς, ενώ επίσης έγινε ο νεαρότερος παίκτης στην ιστορία της Οκλαχόμα, που κάνει double-double, ξεπερνώντας τον Κέβιν Ντουράντ.

Οι Θάντερ προηγήθηκαν στα πρώτα λεπτά, με τους Γκρίζλις να παιρνούν μπροστά και να βρίσκονται τρεις πόντους πιο μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-28). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα από το Μέμφις να έχει προβάδισμα με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (62-55). Παρά την πίεση των Γκρίζλις, οι Θάντερ διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησαν με 128-122.

Εκτός του Ποκουσέφσκι, ο Γκίλγκεους-Αλεξάντερ σκόραρε 30 πόντους, ενώ για τους Γκρίζλις διακρίθηκαν οι Μοράντ και Μπρούκς με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-31, 55-62, 90-100, 128-122