Λέικερς - Γουίζαρντς 124-127: Πέμπτη διαδοχική νίκη για τους «Μάγους»

Oι Γουίζαρντς πέρασαν νικηφόρα και από το Λος Άντζελες, καθώς επικράτησαν με 127-124 των Λέικερς στην παράταση.

Οι Μπιλ και Γουέστμπρουκ έδειξαν τον δρόμο στην ομάδα της Γουάσινγκτον, η οποία πανηγύρισε την 5η διαδοχική νίκη της και ανέβηκε στο 11-17.

Οι Λέικερς έιχαν τα ηνία στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, ωστόσο οι Γουίζαρντς με ένα 31-23 επιμέρους επέστρεψαν στο ματς. Στο τελευταίο μέρος της κανονικής διάρκειας πλησίασαν στους 3 πόντους την ομάδα του Λος Άντζελες , 2:50 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 115-115, με τον Μπιλ να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων και το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί, 13'' πριν το φινάλε ο Γουέστμπρουκ έκανε το 127-124, ο ΛεΜπρόν αστόχησε σε τρίποντο και οι Λέικερς πήραν το ριμπάουντ. Ο Κάιλ Κούζμα δεν κατάφερε να ευστοχήσει από την γωνία και έτσι οι Γουίζαρντς πήραν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους «Μάγους» ήταν ο Μπιλ με 33 πόντους, ενώ ο Γουέστμπρουκ σημείωσε 32 πόντους και μάζεψε 14 ριμπάουντ.

Από τους Λέικερς που γνώρισαν την 3η διαδοχική ήττα, ο Τζέιμς μέτρησε 31 πόντους, 9 ριμπάουντ και 13 ασίστ, ενώ ο Χάρελ σημείωσε 26 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-23, 63-49, 86-80, 115-115, 124-127

Λέικερς: ΛεΜπρόν Τζέιμς 31 (12/19 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 13 ασίστ, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 8 λάθη), Κούζμα 14 (4/11 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Κάλντγουελ-Πόουπ 21 (4/8 τρίποντα), Μάθιους, Καρούσο 11 (4 ριμπάουντ), Χόρτον-Τάκερ 7, Χάρελ 26 (10/17 σουτ, 6/7 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μόρις 7, Κ. Αντετοκούνμπο, Κουκ, Ντάντλι, ΜακΚίνι

Γουίζαρντς:Μάθιους 8, Χατσιμούρα 15 (6 ριμπάουντ), Βάγνερ 6, Μπιλ 33 (10/19 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουέστμπρουκ 32 (13/25 σουτ, 14 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 λάθη), Νέτο 4 (5 ριμπάουντ), Λεν, Μπερτάνς 8, Αβντίγια 8 (8 ριμπάουντ), Λόπεζ 13 (5/8 σουτ), Μπονγκά, Μπράουν Τζούνιορ, Γκιλ, Ρόμπινσον