Λέικερς - Θάντερ 119-112: Ζορίστηκαν αλλά το πήραν στην παράταση οι «Λιμνάνθρωποι»

Οι Λέικερς ήταν πίσω στο σκορ, στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, ωστόσο κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Θάντερ στην παράταση.

Οι Λέικερς επικράτησαν με 119-112 των Θάντερ, ωστόσο χρειάστηκε να ζοριστούν αρκετά αφού στην κανονική διάρκεια του ματς η ομάδα της Οκλαχόμα ήταν εκείνη που είχε τα ηνία.

Στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης, οι «Λιμνάνθρωποι» θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη, όμως ο Γκίλτζιους--Αλεξάντερ ισοφάρισε με 3/3 βολές και έστειλε το ματς στην παράταση. Στο επιπλέον πεντάλεπτο, η ομάδα του Λος Άντζελες είχε τα ψυχικά αποθέματα και έτσι έφτασε στη νίκη

Για τους νικητές ο ΛεΜπρόν είχε 28 πόντους με 14 ριμπάουντ και 12 ασίστ, ο Χάρελ 21 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Κούζμα 11 πόντους με 10 ριμπάουντ, αλλά και 19 με 7 ριμπάουντ ο Σρούντερ. Δεν αγωνίστηκε ο Ντέβις.

Για τους ηττημένους ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ είχε 29 πόντους με 10 ασίστ και 7 ριμπάουντ, ο Μπάζλεϊ μέτρησε 21 πόντους με 15 ριμπάουντ και ο Ντιάλο 20 πόντους με 11 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-33, 56-60, 76-84, 110-110, 119-112

Λέικερς: Μόρις 6 (1), Τζέιμς 28 (2/10 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 λάθη), Γκασόλ 2, Σρούντερ 19 (1/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάλντγουελ-Πόουπ 8, Κούζμα 11 (5/16 σουτ, 1/9 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Χάρελ 21 (8 ριμπάουντ), Μάθιους 16 (4), Χόρτον-Τάκερ 8

Θάντερ:Μπάζλεϊ 21 (7/21 σουτ, 2/8 τρίποντα, 16 ριμπάουντ), Ντορτ 7 (3/11 σουτ), Χόρφορντ 14 (6/20 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντιαλό 20 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 29 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μίλερ , Τζάκσον 14 (2), Γουίλιαμς 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ)