Νικς-Κλίπερς 115-129: Άνετη νίκη με «28άρα» Λέοναρντ

Οι Κλίπερς νίκησε εύκολα τους Νικς με 129-115, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 16-5, με τους Νεουορκέζους να πέφτουν στο 9-12.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους Νικς να έχουν τον έλεγχο στα περισσότερα λεπτά και να είναι με δύο πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-29). Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, οι δύο ομάδες είχαν και οι δύο τα καλά κομμάτια τους, με τους Κλίπερς να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (66-65).

Στο δεύτερο μέρος κυριάρχησε η ομάδα από το Λος Άντζελες και ανέβασε το προβάδισμα, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 35-26 στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με δέκα πόντους (101-91). Οι Νικς δεν κατάφεραν να βρουν απαντήσεις στο τέταρτο δωδεκάλεπτο και οι Κλίπερς συνεχίζοντας να ανεβάζουν την διαφορά, κατάφεραν να επικρατήσουν με 129-115.

Από τους Νικς ξεχώρισαν οι Ράντλ και Κουίκλι με 27 και 25 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Κλίπερς διακρίθηκαν οι Λεόναρντ και Τζάκσον με 28 και 18 πόντους.

Περίοδοι: 31-29, 65-66, 91-101, 115-129