Μπακς-Γουόριορς 138-99: Χριστουγεννιάτικος... περίπατος για τα Ελάφια με double-double του Γιάννη

Πρώτη φετινή νίκη για τους Μπακς, οι οποίοι με ένα εκπληκτικό δεύτερο μέρος, νίκησαν τους Γουόριορς με 138-99, ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 1-1, με την ομάδα από το Σαν Φραντσίσκο να πέφτει στο 0-2.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τους Μπακς να είναι μπροστά με πέντε πόντους (16-12) στο 3'. Οι Γουόριορς  μείωσαν στους τρεις πόντους (24-21, 7'), αλλά η ομάδα από το Μιλγουόκι ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (33-25). Από εκείνο το σημείο, οι Μπακς δεν ξαναέχασαν το προβάδισμα και προσπάθησαν στην δεύτερη περίοδο να χτίσουν μια διαφορά, με τα "Ελάφια" να έχουν προβάδισμα δέκα πόντων στο ημίχρονου (66-56).

Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 34-20 ξέφυγαν με 24 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (100-76).  Οι Μπακς κατάφεραν με ένα ακόμη μεγάλο επί μέρους σκορ 38-23 στην τέταρτη περίοδο, να ανεβάσουμε σε πολύ υψηλά επίπεδα την διαφορά, με τους Γουόριορς να μην είναι σε θέση να αντιδράσουν και τους γηπεδούχους να νικάνε με 39 πόντους διαφορά (138-99).

Από τους Μπακς ξεχώρισε ο Κρις Μίντλετον με 31 πόντους, ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε double-double με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ σε 26:42. Από τους Γουόριορς διακρίθηκαν οι Κάρι και Γουίσεσμαν με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 33-25, 66-56, 100-76, 138-99