Μπάγερν - Ερ.Αστέρας 71-59: Μίλησαν στο τέλος οι Βαυαροί

Με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο μέρος του ματς, η Μπάγερν Μονάχου «καθάρισε» τον Ερυθρό Αστέρα και πήρε τη νίκη (71-59) που την ανέβασε στο 5-2 της κατάταξης.

Η αναμέτρηση ήταν θρίλερ μέχρι και τα μισά της αναμέτρησης, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει σημαντικά στο σκορ.

Η Μπάγερν είχε τα ηνία του αγώνα σχεδόν μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου, ωστόσο στη συνέχεια ο Ερυθρός Αστέρας βρέθηκε στο +5 (26-31), δίχως να μπορέσει να αυξήσει τη διαφορά, αφού οι Βαυαροί  με ένα σερί 7-0 προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου μισού (33-31, 20').

Στον ίδιο ρυθμό ακολούθησε και η τρίτη περίοδος, με τους παίκτες του Τρινκιέρι να φτάνουν έως και στο +7 (38-31) και στη συνέχεια τους «ερυθρόλευκους» να πλησιάζουν εκ νέου σε απόσταση αναπνοής (55-51, 30').

Διαφορετική ήταν η εικόνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη Μπάγερν να ανεβάζει «στροφές» και με ένα σερί 13-0 να παίρνει τη νίκη με 71-59.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Μπόλντγουιν και Γουίλερ Μπαμπ, οι οποίοι μέτρησαν 15 πόντους, ενώ από τη μεριά του Ερυθρού Αστέρα ο Ο'Μπράιαντ μέτρησε 17 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 18-14, 33-31, 55-51, 71-59.