ACB: ¨Διπλό" της βασίλισσας στην Βαλένθια, οι μπλαουγκράνα έσπασαν το αήττητο σερί της Τενερίφης (vids)

Η Ρεάλ Μαδρίτης, Μπαρτσελόνα και Μπασκόνια νίκησαν τις Βαλένθια, Τενερίφη και Γκραν Κανάρια αντίστοιχα, για την όγδοη αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Αναλυτικά:

Βαλένθια-Ρεάλ Μαδρίτης: 78-86

Η Ρεάλ Μαδρίτης πάτησε το γκάζι ξέφυγε με 22 πόντους στην πρώτη περίοδο (28-6), με τη βασίλισσα να είναι μπροστά 25 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-25). Η Βαλένθια συνεχώς μείωνε την διαφορά, αλλά οι μερένχες πήραν το "διπλό" στην La Fonteta, νικώντας την Βαλένθια με 86-78.

Από τις "νυχτερίδες" ξεχώρισαν οι Λαμπειρί και Μαρίνκοβιτς με 26 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ρεάλ  Μαδρίτης διακρίθηκε ο Κάρολ με 17 πόντους, ενώ οι Τόμπκινς και Αμπάλντε πρόσθεσαν από 15 πόντους έκαστος.

Περίοδοι:  6-28, 25-50, 55-70, 78-86

Μπαρτσελόνα-Τενερίφη: 81-74

Η Τενερίφη ήταν μπροστά στην πρώτη περίοδο (20-19), αλλά οι μπλαουγκράνα με ένα επί μέρους 22-12, ξέφυγαν με 41-32 στο τέλος του ημιχρόνου. Οι μπλαουγκράνα διατήρησαν την διαφορά και νίκησαν τους "νησιώτες" με 81-74 και με αυτόν τον τρόπο έσπασαν το αήττητο σερί των έξι παιχνιδιών της Τενερίφης.

Από την Μπαρτσελόνα, οι Αμπρίνες και Καλάθης έβαλαν από 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Τενερίφη ξεχώρισε ο Σερμαντίνι με 19 πόντους, με τους Καβανό και Φιτιπάλντο να βάζουν από 11 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 19-20, 41-32, 62-52, 81-74.

Γκραν Κανάρια-Μπασκόνια: 71-75

Αν και η Γκραν Κανάρια είχε το προβάδισμα με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (35-34), η Μπασκόνια ανέτρεψε το σκορ και πέρασε μπροστά, έχοντας πέντε πόντους διαφορά στο τέλος της τρίτης περίοδου (53-48)., με την ομάδα από την Βιτόρια-Γκαστέιζ να νικάει την Γκραν Κανάρια με 75-71.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αλμπισί  και Κοστέλο με 19 πόντους έκαστος, ενώ από την Μπασκόνια  διακρίθηκαν οι Ντράγκιτς και Πολονάρα με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι:  23-21, 35-34, 48-53, 71-75