Μπακς - Χιτ 114-116: Μοιραίος ο Greek Freak

Οι Χιτ χάρη στις δύο εύστοχες βολές του Τζίμι Μπάτλερ σε νεκρό χρόνο, νίκησαν τους Μπακς  με 116-114 και έκαναν το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολικής Περιφέρειας.

Αν και οι Μπακς προηγήθηκαν στην τρίτη περίοδο με 86-82, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η ομάδα από το Μιλγουόκι προσπαθήσε να διατηρήσει το προβάδισμα, αλλά οι Χιτ έπαιζαν καλύτερα στο τέταρτο δωδεκάλεπτο και βρέθηκαν έξι πόντους μπροστά. Ο Μίντλετον ισοφάρισε με 4.3'' να απομένουν και η τελευταία φάση να αναμενόταν ότι θα κρίνει το αγώνα, όπως και έγινε. Ο Τζίμι Μπάτλερ βρέθηκε μόνος τους στην γωνία, αστόχησε και όλοι θεώρησαν ότι το ματς θα πήγαινε σε παράταση.

Οι διαιτητές βέβαια είχαν διαφορετική άποψη και έδωσαν φάουλ στον Γιάννη Αντετοκούνμπο σε νεκρό χρόνο, με τον Μάικ Μπούντενχόλζερ να κάνει μάταια άμεσα το challenge, αλλά οι διαιτητές να μην αλλάζουν την απόφαση τους. Ο Μπάτλερ ευστόχησε στις δύο ελεύθερες βολές και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 116-114, στέλνοντας την σειρά στο 2-0 υπέρ της ομάδας από τον Μαιάμι.

Από τους Μπακς διακρίθηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 29 πόντους  και 14 ριμπάουντ, ενώ από τους Χιτ ξεχώρισαν οι Γκόραν Ντράγκιτς και Τάιλερ Χέρο με 23 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 29-38, 60-66, 86-90, 114-116