Νίκες για Σανς, Μάβερικς, Χιτ και Λέικερς

Πέρα από την νίκη των Ράπτορς κόντρα στους Μπακς με 114-106, τα ξημερώματα της Τρίτης (11/8) επίσης οι Σανς, Μάβερικς, Χιτ και Λέικερς νίκησαν τους Θάντερ, Τζαζ, Πέισερς και Νάγκετς αντίστοιχα.

Αναλυτικά:

Σανς-Θάντερ: 128-101

Οι Θάντερ πάτησαν το γκάζι στην πρώτη περίοδο (23-37), αλλά οι Σανς με ένα επί μέρους 42-27 στην δεύτερη περίοδο και 33-17 στην τρίτη περίοδο, γύρισαν το αγώνα και ξέφυγαν με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (98-81). Με εκπληκτική εμφάνιση για ακόμη μια φορά του Ντέβιν Μπούκερ, οι Σανς νίκησαν τους Θάντερ με 128-101.

Περίοδοι: 23-37, 65-64, 98-81, 128-101

Τζαζ-Μάβερικς: 114-122

Παρόλο που οι Τζαζ πάτησαν το γκάζι και βρέθηκαν με 16 πόντους μπροστά στο ημίχρονο (70-54), δεν κατάφεραν να νικήσουν λόγω του επί μέρους 34-14 των Μάβερικς στην τέταρτη περίοδο. Η ομάδα από το Ντάλας νίκησε τους Τζαζ με 122-114.

Περίοδοι: 38-30, 70-54, 100-88, 114-122

Χιτ-Πέισερς: 114-92

Οι Χιτ ήταν καλύτεροι από τους Πέισερς σε όλη την διάρκεια του αγώνα και προσπαθούσαν να αυξήσουν την διαφορά όσο περνούσαν τα λεπτά, με αποτέλεσμα η ομάδα του Μαιάμι να νικήσει με 114-92 τους Πέισερς

Περίοδοι: 23-19, 58-48, 95-71, 114-92

Λέικερς-Νάγκετς: 124-121

Αν και οι Λέικερς προηγήθηκαν με 64-59 στο ημίχρονο, οι Νάγκετς κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι στο τέλος της τρίτης περιόδου (88-88). Η ομάδα από το Ντένβερ παρόλο που είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της τέταρτης περιόδου δεν κατάφερε να νικήσει, αφού οι Λέικερς επικράτησαν με 124-121.

Περίοδοι  31-25, 64-59, 88-88, 124-121