ΝΒΑ: Νίκες για Χοκς, Κάβαλιερς και Ράπτορς, επιβλητικοί Νικς και Ρόκετς, στο σουτ οι Πέλικανς

Πλούσια ΄ηταν η δράση στο NBA το βράδυ του Σαββάτου με τους με τους Χοκς, Ράπτορς και Καβς να πετυχαίνουν άνετες νίκες, ενώ οι Πέλικανς πήραν το θρίλερ έναντι των Μπλέιζερς.

Ματζικ-Νετς 116-101

Με ένα δεύτερο ημίχρονο οι Μάτζικ πήραν μια άνετη νίκη επί των Νετς με τα αδέρφια Βάγνερ να ξεχωρίζουν, καθώς ο Φρανζ είχε 29 πόντους και ο Μόριτς 18. Για τους Νετς ο Τόμας είχε 24 πόντους και ο Σρούντερ είχε 20 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 49-46, 81-71, 116-101

Ράπτορς-Σίξερς 115-107

Αν και βρέθηκαν σε πολύ κακό βράδυ όσον αφορά τα τρίποντα, η ομάδα του Τορόντο επικράτσε 115-107 των Σίξερς. Ο Σκότι Μπαρνς για τους νικητές είχε 27 πόντους και ακολούθησε ο Ποετλ με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Σίξερς ο Ούμπρε είχε 28 πόντους και ο Μάξει 24.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-31, 62-56, 83-77, 115-107

Χοκς-Χόρνετς 125-120

Χάντερ,Γιανγκ και Τζόνσον υπέγραψαν στα τελευταία λεπτά την νίκη για τους Χοκς που επικράτησαν με το τελικό 125-120 των Χόρνετς. Για τους νικητές καταπληκτικός ήταν ο Τρέι Γιανγκ με 38 πόντους,10 ασσίστ και 8 ριμπάουντ και ακολούθησε ο Χάντερ με 24 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για την ομάδα του Σάρλοτ ο Μπολ σταμάτησε στους 34 πόντους και ο Μπριτζ στους 27.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-16, 62-58, 88-85, 125-120

Κάβαλιερς-Πίστονς 113-101

Η ομάδα των Καβς από το πρώτο και όλας μέρος επέβα΄λλαν τον ρυθμό τους και είχαν δημιουγήσει πολύ νωρίς μια διψήφια διαφορά όπου και την κράτησαν στα τελευταία λεπτά και πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη. Για τους Καβς Μίτσελ και Γουέιντ είχαν από 19 πόντους έκαστος, ενώ από τους Πίστονς ξεχώρισε ο Κάνιγχαμ με 33 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-29, 65-55, 91-79, 113-101

Νικς-Πέσιερς 123-98

Καμία αντίσταση δεν βρήκαν οι Νικς απέναντι στους Πέσιερς και με τέσσερις παίκτες να πετυχαίνουν από 20 πόντους και πάνω πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με σκορ 123-98. Για τους Νικς ξεχώρισαν οι Μπράνσον με 15 πόντους και Τάουνς με 21 πόντους και 15 ριμπάουντ. Για τους Πέσιερς ο Μάθουριν είχε 20 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-24, 61-45, 95-64, 123-98

Ρόκετς-Γκρίζλις 128-108

Η ομάδα του Χιούστον με μια τρίτη περίοδο για σεμινάριο σε άμυνα και επίθεση όπως μαρτυρά και το επιμ΄έρους (39-18) πανηγύρισε την νίκη έναντι των Γκριζλις με σκορ 128-108. Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Γκριν με 22 πόντους και Μπρουκς με 18, ενώ για την ομάδα του Μέμφις ο Τζα Μοράντ είχε 24 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 38-38, 59-65, 98-83, 128-108

Μπλέιζερς-Πέλικανς 103-105

Οι Πέλικανς στο ντεμπούτο του Ζάιον δυσκολεύτηκαν αλλά πήραν την νίκη με το νικητήριο σουτ του Ίνγκραμ και στην αμέσως επόμενη φάση ο Τζόουνς σταμάτησε τον Σάιμονς και τελικά οι Πέλικανς απέδρασαν με το διπλό με σκορ 105-103. Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Χόκινς με 24 πόντους και ο Ίνγκραμ με 21. Ο Ζάιον στο ντεμπούτο του είχε 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασσίστ. Για την ομάδα του Πόρτλαντ ο Γκραντ ήταν πρώτος σκόρερ με 34 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-15, 47-37, 84-75, 103-105