WNBA - Οι Λίμπερτι πήραν προβάδισμα με buzzer beater της Ιονέσκου (vid)

Προβάδισμα πήραν οι Νιου Γιορκ Λίμπερτι  στους τελικούς του WNBA, καθώς επικράτησαν με 80-77 επί των Μινεσότα Λινξ, καθώς η Σαμπρίνα Ιονέσκου ήταν εύστοχη στο τελευταίο σουτ της βραδιάς.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στις Λινξ καθώς ξεκίνησαν πολύ καλά και έκλεισε τη δεύτερη περίοδο με προβάδισμα 43-35. Ωστόσο οι Λίμπερτι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο τρίτο δωδεκάλεπτο έφτασαν μια ανάσα και στο 62-61, ενώ έκλεισαν ονειρικά το ματς με το το buzzer beater της Ιονέσκου.

Από τις νικήτριες ξεχώρισε η Μπριάννα Στιούαρτ με 30 πόντους, ενώ η Ιονέσκου είχε 13 πόντους με 3/8 τρίποντα. Από την άλλη για τις ηττημένες οι Κόλιερ και ΜακΜπρίντ ήταν πρώτες σκόρερ με 22 και 19 πόντους.

Το επόμενο παιχνίδι θα γίνει στις 19/10 με γηπεδούχο ομάδα τη Μινεσότα Λινξ.