Νικς-Χιτ 101-108: Το Μαϊάμι ξεκίνησε με το δεξί στα ημιτελικά της Ανατολικής Περιφέρειας

Οι Χιτ νίκησαν εκτός έδρας τους Νικς με 108-101 και έκαναν το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών των playoffs της Ανατολικής Περιφέρειας του NBΑ

Οι Νικς είχαν δυνατό ξεκίνημα και ήταν μπροστά με 11 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-21). Οι Χιτ με ένα επί μέρους σκορ 29-23 στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, μείωσαν την απόσταση τους, αλλά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-50).

Η ομάδα από το Μαιάμι ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 31-20, προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (81-75). Οι Χιτ διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εκτός έδρας τους Νικς με 108-101, με αποτέλεσμα να κάνουν το 1-0 στην σειρά.

Από τους Χιτ διακρίθηκαν οι Μπάτλερ (11ρ. και 4 ασίστ) και Βίνσεντ (2ρ. και 5 ασίστ) με 25 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από τους Νικς ξεχώρισαν οι Μπάρετ και Μπράνσον με 26 και 25 πόντους.

Περίοδοι: 32-21, 55-50, 75-81, 101-108