Νικς-Καβαλίερς 102-93: Οι Μπράνσον και Μπάρετ έφεραν το 3-1

Οι Νικς νίκησαν εντός έδρας τους Καβαλίερς με 102-93 και έκανε το 3-1 στην σειρά της πρώτης φάσης των playoffs του NBA.

Οι Νικς είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-23). Η ομάδα από την Νέα Υόρκη προστάτεψε το προβάδισμα της στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (54-45).

Αν και η ομάδα από το Κλίβελαντ πίεσε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με ένα επί μέρους σκορ 26-19, οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-69). Οι Νικς διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εντός έδρας τους Καβαλίερς με 102-93, με αποτέλεσμα να κάνουν το 3-1 στην σειρά της πρώτης φάσης των playoffs του NBA.

Από τους Νικς διακρίθηκαν οι Μπράνσον και Μπάρετ με 29 και 26 πόντους αντίστοιχα. Από τους Καβαλίερς ξεχώρισε ο Γκάρλαντ (2ρ. και 10 ασίστ) με 23 πόντους, ενώ οι Άλλεν και ΛεΒερτ έβαλαν από 14 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 30-23, 54-45, 73-69, 102-93.