Νετς-Σίξερς 88-96: Πρόκριση στα ημιτελικά της Ανατολικής Περιφέρειας για την Φιλαδέλφεια με 4-0

Οι Σίξερς νίκησαν εκτός έδρας τους Νετς με 96-88, κάνοντας το 4-0 στην σειρά της πρώτης φάσης των playoffs του NBA και προκρίθηκαν στα ημιτελικά της Ανατολικής Περιφέρειας.

Οι Σίξερς δεν είχαν τον Εμπίντ στην διάθεση τους στο Game 4, λόγω ενός προβλήματος στο γόνατο, αλλά αυτό δεν έδειχνε να πτοεί την ομάδα από την Φιλαδέλφεια. Η ομάδα από το Μπρούκλιν είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-22). Αν και οι Σίξερς μείωσαν την διαφορά στον ένα πόντο στο 13' λεπτό (29-28), οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-40).

Η ομάδα από την Φιλαδέλφεια ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 26-15, προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-63). Παρότι οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα με δύο πόντους στο 38' λεπτό (72-70), οι Σίξερς είχαν το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εκτός έδρας με 96-88. Η ομάδα από την Φιλαδέλφεια έκανε το 4-0 στην σειρά της πρώτης φάσης των playoffs και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Ανατολικής Περιφέρειας. Η ομάδα του κόουτς Ρίβερς προκρίθηκε στα playoffs του NBA με 4-0 στην σειρά για πρώτη φορά μετά το 1991.

Από τους Σίξερς διακρίθηκαν οι Χάρρις (12ρ. και 1 ασίστ) και Χάρντεν (8ρ. και 11 ασίστ) με 25 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τους Νετς ξεχώρισαν οι Ντίνγουιντι (3ρ. και 6 ασίστ) και Κλάξτον (12ρ. και 1 ασίστ) με 20 και 19 πόντους.

Περίοδοι: 29-22, 48-40, 63-66, 88-96