Ελλάδα – Αλβανία 96-39: Εκκωφαντική εκκίνηση στο Eurobasket U20 B’ για την Εθνική Νέων Γυναικών

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε η Εθνική Νέων Γυναικών τις υποχρεώσεις της στο Eurobasket U20 Β’ κατηγορίας, που διεξάγεται στην Σόφια, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να διαλύει την Αλβανία με 96-39. Απίστευτο 27-1 στο β’ δεκάλεπτο για την Ελλάδα, που τελείωσε το ματς με πέντε «διψήφιες».

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Η Ελλάδα δεν συνάντησε προβλήματα στον αγώνα και με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση έφτασε σε μια άνετη επικράτηση. Η εξέλιξη του αγώνα μάλιστα έδωσε την ευκαιρία στην προπονήτρια της Εθνικής Νέων Γυναικών Κατερίνα Δελή να μοιράσει τον χρόνο σε όλες τις παίκτριες ενόψει των επόμενων αγώνων.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε καλύτερα στο παρκέ, πήρε από το ξεκίνημα κεφάλι στο σκορ και προηγήθηκε με 15-8 (6’) έχοντας επιβάλει τον ρυθμό του. Οι παίκτριες της Κατερίνας Δελή διεύρυναν την διαφορά κλείνοντας το δεκάλεπτο με 29-18 και τις Κελεμένη και Γρηγοροπούλου να έχουν δώσει πολλές λύσεις.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική Νέων Γυναικών ήταν καταιγιστική… Με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση και εκπληκτική άμυνα έχτισε μια διαφορά 37 πόντων επιτρέποντας στην Αλβανία να βάλει μόνο μια βολή σε μια ολόκληρη περίοδο. Έτρεξε ένα επιμέρους 27-1 κλείνοντας το δεκάλεπτο με 56-19 με τις Κελεμένη και Παπάδακη να κλείνουν με 10 και 13 πόντους αντίστοιχα στο α’ημίχρονο.

Η διαφορά όσο περνούσε ο χρόνος μεγάλωνε με την Ελλάδα να ξεφεύγει με 44 πόντους (78-34) με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ένα καλάθι της Μικέλα Κούπερ έφερε τη διαφορά πάνω από τους 50 πόντους 85-34 (31’30’’) με την ίδια παίκτρια να φέρνει την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων στο +57 (91-34, 36’30’’) και την Εθνική να φτάνει στη νίκη με 96-39.

Η Εθνική Νέων Γυναικών αύριο (20.30) θα αντιμετωπίσει την Κροατία.

Ελλάδα – Αλβανία 96-39
Διαιτητές: Βλάοβιτς (Σερβία), Στούπερ (Ελβετία), Γκεοργκίεφ (Βουλγαρία)
Δεκάλεπτα: 29-18, 56-19, 78-34, 96-39
Ελλάδα (Δελή): Αλεξιά 4, Ξενιτοπούλου 5(1), Μάντζου 3(2), Στεφανάκη, Γρηγοροπούλου 12(1), Κουμαντσιώτου 5(1), Κελεμένη 13(3), Παπάζογλου 10, Τσάμη 8(2), Παπαδάκη 13(3), Ταμπάκου 7, Κούπερ 16(1).