Τουρνουά "Β. Μπεσκάκη: Σερβία - Πολωνία 60-72

Η Πολωνία είχε τον πρώτο λόγο από την αρχή του αγώνα και τον διατήρησε ως το φινάλε για να φτάσει στη νίκη με 72-60 επί της Σερβίας στον πρώτο αγώνα του τουρνουά «Βάσω Μπεσκάκη» που φιλοξενείται στο ΚΓ Περιστερίου «Ανδρέας Παπανδρέου».

Μάχη έγινε ανάμεσα στις δύο ομάδες με την Πολωνία να παρουσιάζει μια μικρή υπεροχή τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (13-21, 7’30’’). Η Σερβία κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια μέσα από την πίεση (25-25, 12’), αλλά ήταν κάτι που δεν κράτησε πολύ. Τα τρίποντα έδωσαν αέρα 12 πόντων στις τυπικά φιλοξενούμενους που διαμόρφωσαν το 29-41 (19’), για να κλείσουν στο πρώτο μισό στο +14 (31-45).

H Σερβία άλλαξε το παιχνίδι της, πίεσε ακόμη περισσότερο, διεκδίκησε τα ριμπάουντ σε μια μάχη που είχε χάσει στο πρώτο ημίχρονο και πλησίασε (43-49, 27’). Το τρίποντο της Μπάνατσακ έδωσε και πάλι στη διαφορά διψήφια τιμή (54-64, 33’30’’), την ώρα που η Σερβία μετρούσε 0/13 τρίποντα με την Πολωνία να φτάνει στη νίκη με 72-60.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Κανελλόπουλος-Τσακιράκη (Παπαδόπουλος Α.)

Δεκάλεπτα: 18-23, 31-45, 47-55, 60-72