Ελλάδα-Πορτογαλία 64-57 : Έκανε το 2/2 με υπογραφή Φασούλα

Η Ελλάδα αν και είχε αυτοκτονικές τάσεις, χάνοντας προβάδισμα 20 πόντων, κατάφερε να επικρατήσει εντός έδρας της Πορτογαλίας με 64-57.

Η Ελλάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-11). Η γαλανόλευκη συνέχισε να διευρύνει την διαφορά της στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 15-8, προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-19).

Η Πορτογαλία ανέβασε ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 20-12, με την Ελλάδα να προηγείται με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (47-39). Η γαλανόλευκη διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και επικράτησε της Πορτογαλίας με 64-57.

Τα δεκάλεπτα: 20-11,35-19, 47-39, 64-57
On Fire: Η Φασούλα της Ελλάδας με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ
Η μεγαλύτερη διαφορά: Υο 39-19 Ιοι 20 πόντοι διαφοράς για την Ελλάδα στο 22' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από την Ελλάδα διακρίθηκαν οι Φασούλα και Σταμάτη με 18 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Πορτογαλία ξεχώρισαν οι Ρομπάλο και Σίλβα με 15 και 14 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 47.06% της Ελλάδας στα δίποντα, με την Πορτογαλία να έχει 37.78%
Διαιτητές:  Χρούσα, Μπελιάκοφ, Σταν