Τσεχία-Ελλάδα 97-72: Ηττήθηκε και έχασε το όνειρο των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο

Η Εθνική Τσεχίας νίκησε την Εθνική Ελλάδας με 97-72 και πήρε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Και πάλι η Εθνική Ελλάδας δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, με την Εθνική Τσεχίας να είναι πιο αποτελεσματική και να είναι μπροστά με 14 πόντους στο 6' λεπτό (20-6). Η γαλανόλευκη βρήκε απαντήσεις και μείωσε την διαφορά, αλλά οι Τσέχοι ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-22). Αλλαγή σκηνικού στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, με την επίσημη αγαπημένη να μειώνει την διαφορά στους πέντε πόντους (36-31, 13'), αλλά την Εθνική Τσεχίας να διατηρεί το προβάδισμα της και να προηγείται με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-43).

Η Εθνική Τσεχίας πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 31-11, κατάφερε παρά την πίεση της Εθνικής Ελλάδας, να προηγηθεί με 27 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (81-54). Στην τέταρτη περίοδο, αν και η γαλανόλευκη έκανε προσπάθειες για να μειώσει την διαφορά, η Τσεχία έβρισκε απαντήσεις και τρόπους για να διατηρήσει το μεγάλο της προβάδισμα, με αποτέλεσμα η χώρα της Κεντρικής Ευρώπης να νικήσει την Εθνική Ελλάδας με 97-72 και να πάρει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, οπού εκεί θα βρεθεί στον Α' όμιλο κόντρα σε Γαλλία, ΗΠΑ και Ιράν.

Τα δεκάλεπτα: 32-22, 50-43, 81-54, 97-72

On Fire: Ο Άουντα με 20 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Οι 32 πόντοι για την Εθνική Τσεχίας στο 37' λεπτό.

Ξεχώρισαν: Από την Εθνική Τσεχίας ξεχώρισαν οι Άουντα και Βέσελι (9ρ.) με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Ελλάδας διακρίθηκε ο Παπαγιάννης με 14 πόντους, με τους Λαρεντζάκη και Μήτογλου να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 56% της Εθνικής Ελλάδας στα δίποντα, με την Εθνική Τσεχίας να έχει 76%.

Διαιτητές: Κόντε, Άντερσον, Κρέγιτς