Ελλάδα-Μεξικό 101-98: Ο Σλούκας έκανε την διαφορά

Η Εθνική Ελλάδας Ανδρών νίκησε την αντίστοιχη ομάδα του Μεξικού με 101-98, στο ντεμπούτο του ομοσπονδιακού προπονητή Ρικ Πιτίνο, με την γαλανόλευκη να ξεκινάει με το δεξί στο Διεθνές Τουρνουά Ακρόπολις.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά και πήγαιναν χέρι-χέρι, με την Εθνική Ελλάδας να κάνει ένα επί μέρους σκορ 8-1 και να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-20). Αν και το Μεξικό ισοφάρισε δύο φορές μέχρι το 15' (31-31), η επίσημη αγαπημένη δεν έχασε στιγμή το προβάδισμα και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-44).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η γαλανόλευκη διατήρησε την διαφορά, παρά την πίεση των Μεξικανών, με την Ελλάδα να προηγείται με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-68). Το Μεξικό ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό στην τέταρτη περίοδο μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο, με την Εθνική Ελλάδας να διαχειρίζεται αποτελεσματικά την κατάσταση και να νικάει με 101-98.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 52-44, 74-68, 101-98

On Fire: Ο Σλούκας και ο Μέντεζ με 24 πόντους έκαστος.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 94-81 (οι 13 πόντοι διαφορά για την Εθνική Ελλάδας στο 37').
Ξεχώρισαν: Από την Εθνική Ελλάδας ξεχώρισαν οι Σλούκας και Μήτογλου με 24 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική του Μεξικού διακρίθηκαν οι Μέντεζ και Αμίγκο με 24 και 21 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 24 ριμπάουντ που πήρε το Μεξικό, με την Εθνική Ελλάδας να έχει 34 ριμπάουντ.
Διαιτητές: Κορομηλάς. Μάνος, Σώμος