Σπανούλης: «Τα παιδιά έκαναν υπερπροσπάθεια, αλλά για ακόμη μια φορά δεν είχαμε διάρκεια στο παιχνίδι»

Η έλλειψη διάρκειας στο παιχνίδι της Ελλάδας, ήταν η αιτία της ήττας από την Ισπανία, σύμφωνα με τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος στάθηκε στο… οδυνηρό διάστημα 8-20.

Αναλυτικά:

"Δεν μπορούμε να πούμε τίποτα για τα πρώτα οκτώ λεπτά του παιχνιδιού και τα είκοσι τελευταία. Τα παιδιά έκαναν υπερπροσπάθεια, αλλά για ακόμη μια φορά δεν είχαμε διάρκεια στο παιχνίδι και από το 8’ μέχρι το 20’ κάναμε όλα τα λάθη μαζεμένα, μας έφυγε παιχνίδι.

Δίναμε πολλές χωρίς λόγο βοήθειες, ανοίξαμε το τρίποντό τους και έβαλαν κάποια μεγάλα σουτ, ενώ εμείς χάσαμε κάποια. Έχουμε ένα ακόμη παιχνίδι και θα κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε. Είμαστε εδώ για να παλεύουμε κάποια παιχνίδια και στο επόμενο θα προσπαθήσουμε να κερδίσουμε ώστε αν μας βοηθήσουν τα άλλα αποτελέσματα να περάσουμε στην επόμενη φάση, κάτι που θέλουμε πάρα πολύ. Εμείς θα κάνουμε αυτό που πρέπει, θα είμαστε έτοιμοι να δώσουμε τον αγώνα μας στο τελευταίο παιχνίδι.

Νομίζω ότι μας επηρέασε η πίεση, επειδή η πίεση σε κάνει αργό. Το βλέπουμε αυτό κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, μπορούμε να παίξουμε καταπληκτική άμυνα και καλό μπάσκετ. Αλλά να παίζεις 25 ή 28 ή 30 λεπτά δεν είναι αρκετό για αυτή τη διοργάνωση. Υπάρχουν καλές ομάδες και πρέπει να παίξουμε 40 λεπτά".