Ισπανία – Ελλάδα 84-77: Ο… κακός δαίμονας εμφανίστηκε και στη Λιλ

Η Ελλάδα, με πρωταγωνιστές τους εκπληκτικούς Αντετοκούνμπο και Τολιόπουλο, έκανε το επικό comeback από το -16 (από το 55-39 στο 24’ στο 71-71 στο 35’), μετά το… καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο (28-13), όμως στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, η γαλανόλευκη επίθεση… κόλλησε στην άμυνα ζώνης του Σκαριόλο, η «Ρόχα» βρήκε λύσεις, ο Γιάννης βρήκε σίδερο στο τρίποντο της ισοφάρισης στα 22’’ με την Εθνική μας ομάδα να γνωρίζει την ήττα με 84-77, την δεύτερη σε ισάριθμα παιχνίδια στη Λιλ.

Με τρίποντο του Καλάθη για το 0-3, ξεκινά ο αγώνας της Ελλάδας απέναντι στην Ισπανία. Ακόμα ένα τρίποντο του Παπαγιάννη και το γκολ – φάουλ του Γιάννη έφεραν την Εθνική μας ομάδα γρήγορα στο +6 (3-9). Ο Αντετοκούνμπο μπήκε… αγριεμένος στο ματς, με πόντους και ασίστ, να στέλνει  την Ελλάδα στο +7 (10-17), ενώ από την άλλη ο Αλντάμα προσπαθεί να κρατήσει όρθια την Ισπανία, έχοντας πετύχει τους 10 από τους 12 πόντους της ομάδας του (12-17). Νέο τρίποντο του Καλάθη έφερε το σκορ στο 12-20, ενώ ένα απίστευτο φόλοου κάρφωμα του Γιάννη έφερε το 16-22, την ώρα που οι Ισπανοί είχαν ρίξει την διαφορά στους 4. Ένα απίστευτο τρίποντο του Γιουλ σε νεκρό χρόνο έφερε το 19-22, με τον ίδιο, με λέι απ να… ροκανίζει την διαφορά στον πόντο, με το 21-22 να είναι το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το α’ δεκάλεπτο.

Ο Σέρχιο Γιουλ συνέχισε στον ρυθμό που τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο και με νέο τρίποντο έβαλε την Ισπανία για πρώτη φορά μπροστά με 24-22. Ο Τολιόπουλος απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 24-25, όμως η… γερουσία της «ρόχα» είχε βρει ρυθμό και με νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Ρούντι, την έφερε μπροστά με 33-27. Ο Μπράουν έπιασε και αυτός δουλειά για το 36-29, όμως ο Λαρεντζάκης απάντησε για το 36-32. Γρήγορο 4-0 των Ισπανών τους έφερε στο 40-32, ενώ το τρίποντο του Αμπρίνες έφερε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα για την ομάδα του (43-32). Οι Ισπανοί συνέχισαν να… πυροβολούν από τα 6.75, με τον Μπριθουέλα να πετυχαίνει το 46-32, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με την «ρόχα» μπροστά με 49-35, μετά από ένα καταστροφικό, για την Ελλάδα, β’ δεκάλεπτο (28-13).

Με καλάθι του Γουίλι Ερνανγκόμεθ για το 51-35 ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Γιάννης το πήρε… προσωπικά και με τέσσερις σερί πόντους μείωσε σε 51-39. Ένα δύσκολο καλάθι του Μπράουν έφερε την διαφορά και πάλι στο +16 για την Ισπανία, με τον Γουόκαπ να απαντά με τρίποντο για το 55-42. Νέο τρίποντο του Παπανικολάου για το 55-45, με την Ελλάδα να προσπαθεί να επιστρέψει στο ματς. Ένα μανιασμένο κάρφωμα του Γιάννη για το 55-47, έριξε μετά από ώρα την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Η άμυνα της Ελλάδας συνέχισε να… καταπίνει την «ρόχα», όμως ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ κράτησε την Ισπανία σε απόσταση ασφαλείας, μετά από συνεχόμενες βολές (59-49). Το τρίποντο του Αλντάμα για το 62-49… εκτόξευσε και πάλι την διαφορά υπέρ των Ισπανών, όμως η Ελλάδα και πάλι έβγαλε αντίδραση και με ένα 7-0, χάρη σε buzzer beater του Τολιόπουλου, έριξε την διαφορά στους 6, με το φινάλε της τρίτης περιόδου (62-56).

Το γκολ – φάουλ του Γιάννη για το 62-59, έφερε το παιχνίδι σε απόσταση βολής για την Ελλάδα (62-59).  Οι Ισπανοί έδειχναν… πελαγωμένοι, με τον Γιάννη να συνεχίζει να.,.. γλεντάει τους αντιπάλους του, μειώνοντας σε 62-61. Ο Ρούντι με τρίποντο για το 65-61, έκοψε τον ρυθμό της Ελλάδας, όμως ο Τολιόπουλος απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 65-64. Νέο τρίποντο του Χουάντσο, για το 68-64,  όμως ο Τολιόπουλος είχε πάρει… φωτιά και με νέο τρίποντο μείωσε σε 68-67. Νέο απίστευτο τρίποντο του Ρούντι, από τα επτά μέτρα και πάνω σε άμυνα, για το 71-67 , όμως αρχικά ο Τολιόπουλος και εν συνεχεία ο Γιάννης με ένα διαστημικό coast to coast που ολοκληρώθηκε με κάρφωμα, έφερε το παιχνίδι στα ίσα (71-71). Μεγάλο καλάθι του Αλντάμα για το 73-71, ενώ ο Μπράουν με 2/2 βολές πέτυχε το 75-71. Το λέι απ του Γιουλ για το 77-71 έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην Ισπανία, 2’46’’ πριν το φινάλε. Η ελληνική επίθεση «κόλλησε», οι Ισπανοί βρήκαν λύσεις, με τον Αλντάμα με κάρφωμα να πετυχαίνει το 79-71. Το  τρίποντο του Παπανικολάου για το 79-74 και το γκολ – φάουλ του Γιάννη για το 80-77 κρατούν ζωντανή την Ελλάδα στα 57’’. Η άμυνα βγήκε, η Ελλάδα έψαξε το τρίποντο της ισοφάρισης, με την μπάλα να καταλήγει στον Γιάννη, αυτός όμως βρήκε σίδερο, με τον Ερνανγκόμεθ, από την γραμμή των βολών, να… τελειώνει το ματς, φτάνοντας στην νίκη με 84-77

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 49-35, 62-56, 84-77

Οn fire: Συγκινητικός σε ακόμα ένα παιχνίδι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ

Ξεχώρισαν: Συγκλονιστικός Τολιόπουλος με μεγάλα σουτ που τον έφεραν στους 14 πόντους, ενώ για την Ισπανία, ο…γερόλυκος Γιουλ έκανε τεράστια ζημιά, κυρίως στο β’ δεκάλεπτο, με 13 πόντους, όπως και ο Ρούντι με 10. 19 πόντους και 12 ριμπάουντ είχε ο κορυφαίος Αλντάμα, ενώ ο Γουίλι Ερνανγκόμεζ είχε 11 πόντους και επτά ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 για την Ισπανία (55-39) στο 24’

Διαιτητές: Ζουράποβιτς, Κοζλόβσκις, Ανάγια