Rising Stars - Νίκη για Παναθηναϊκό, αγωνία για Σαμοντούροβ, Μαυραντζώτου και Σπάρταλης έκαναν την διαφορά για τον Ολυμπιακό

Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους στο Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός, με το "τριφύλλι" να ξεπερνά και τον τραυματισμό του Αλέξανδρου Σαμοντούροβ, επικρατώντας των Rising Stars North και τους "ερυθρόλευκους" με τον Μαυραντζώτου να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι και τον Σπάρταλη να έρχεται με... φόρα από το νικηφόρο buzzer beater του Σαββάτου, να επικρατούν της ΔΕΚΑ. Στα υψηλά πατώματα της βαθμολογίας και ο Προμηθέας, μετά την νίκη του επί του Περιστερίου.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Προμηθέας - Περιστέρι 87-74

Ο Προμηθέας Πάτρας ήταν ο νικητής στον πρώτο αγώνα της ημέρας στο Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Δημητρίου. Επικράτησε με 84-74 του Περιστερίου με τις δύο ομάδες να κλείνουν ραντεβού για το διήμερο 17 και 18 Δεκεμβρίου.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένος τα πρώτα του λεπτά με τους Αχαιούς να παίρνουν πρώτοι ένα μικρό προβάδισμα στο παιχνίδι με το 8-9 (4’25’’) να γίνεται 15 -9 (6’10’’) από τον Πρέκα. Ο Μαργακουδάκης μείωσε και πάλι για το Περιστέρι (22-18, 10’37’’) με τον Προμηθέα όμως να έχει ένα ακόμη καλό διάστημα για να στείλει τη διαφορά στο +11 (34-23, 16’). Ο Ντίπτσης φτάνοντας στους 16 προσωπικούς πόντους μείωσε στους έξι (39-33, 19’), αλλά με την επιστροφή στο παρκέ Βασιλείου και Βλάσσης διαμόρφωσαν το 49-35 (21’10’’). Δύο λεπτά αργότερα οι τυπικά φιλοξενούμενοι είδαν τον Μπέμπελο να αφήνει το παρκέ τραυματίας με την ομάδα του να μένει με εννέα παίκτες.

Η ομάδα της Πάτρας έφτασε στο +17 (61-44, 26’25’’) με τρίποντο και φάουλ από τον Πρέκα και στο +19 (72-53, 31’10’’), αλλά το Περιστέρι δεν κατέθεσε τα όπλα. Η προσπάθειά του συνεχίστηκε για να μετατρέψει το 81-63 (34’45’’) σε 81-74 (38’15’’) με τον Μαραγκουδάκη. Το τρίποντο του Βασιλείου με κάτι λιγότερο απο ένα λεπτό να απομένει ουσιαστικά σφράγισε οριστικά τη νίκη του Προμηθέα που επικράτησε με 84-74

Διαιτητές: Κονταράτος, Γεράνιος, Αντωνέλου

Δεκάλεπτα: 22-16, 44-33, 67-53. 84-74

Προμηθέας Π. (Αρβανίτης): Νικολόπουλος 5 (1), Σοϊλεμετζίδης 8 (2), Οικονομίδης, Γρύλλης 4, Λαμπρογιώτας, Βλάσσης 12 (1), Βασιλείου 17 (3), Πρέκας 20 (3), Διαμαντίδης, Κάναβος 10, Παρασκευόπουλος 8 (2)

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Μπέμπελος 4, Ντίπτσης 16 (3), Πολίτης, Μαραγκουδάκης 20, Πασχάλης 4 (1), Παγώνης 4, Κολοβός, Καμπερίδης 10, Παλληκαράς 2, Αλεξάκης 14

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Rising Stars North - Παναθηναϊκός 74-88

Ο Παναθηναϊκός έμεινε αήττητος στο Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική με το 88-74 επί της Rising Stars North στο κλειστό γυμναστήριο των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη στη Θεσσαλονίκη.

Οι «πράσινοι» δεν επηρεάστηκαν από τον τραυματισμό του Σαμοντούροφ στο 12’31” της αναμέτρησης (26-21), όταν ο διεθνής φόργουορντ πάτησε σε πόδι αντιπάλου και υπέστη διάστρεμμα. Οι συμπαίκτες του, πάντως, θέλησαν να παίξουν και γι’ αυτόν και μπόρεσαν να ανατρέψουν με καλή άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση το αρχικό προβάδισμα των «Βόρειων» Rising Stars. Έτσι από 26-21 το σκορ με πρωτεργάτες τους Κουστένη, Εζέτζα, έγινε 34-37 στο ημίχρονο και η πίεση στους τυπικά γηπεδούχους συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Με επί μέρους σκορ 26-20 στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, παίζοντας καλό μπάσκετ, εδραίωσε την υπεροχή του, την οποία και «κλείδωσε» στο τέταρτο, με ακόμη ένα υπέρ του επί μέρους σκορ 25-20 για να τελειώσει ο αγώνας, παρόντων αρκετών φίλων του μπάσκετ, με 74-88 και τις δύο ομάδες να χειροκροτούνται.

Διαιτητές: Σελεβός, Ντόνης, Λαμπρέλης

Δεκάλεπτα: 26-22, 34-37, 54-63, 74-88

Rising Stars North (Γκαϊτατζής-Μπουσβάρος): Τζαμπαζλής 5(1), Νταρατάνας 11, Ζευγαράς 2, Χιτικούδης 31, Κουρτίδης 2, Στεφόπουλος 5 (1), Κατσιμαγκλής, Σιμόπουλος, Φωταρούδης 2, Κομνιανίδης 8(2), Γκλιάνας, Μπιλιούρης 8, Δήμου

Παναθηναϊκός (Ρήγγας-Μπούντας): Σταμπουλής 2, Τουλιάτος 10 (2), Ζερβός 6(1), Αθανασόπουλος 8, Ευαγγελίου, Κουστένης 14 (1), Βασιλαντωνάκης 11, Γεωργιάδης 5, Εζέτζα 10, Τουμαζάτος 14(1), Σαμοντούροφ.

Κρόνος - Rising Stars South 68-97

Η Rising Stars South επικράτησε 97-68 του οικοδεσπότη Κρόνου στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Δημητρίου στη σημερινή δεύτερη μέρα της 5ης αγωνιστικής του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική.

Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ για περίπου τέσσερα λεπτά. Όμως μετά τα πρώτα λεπτά η μικτή ομάδα Νότου κυριάρχησε με το 7-6 (3’40’’) να γίνεται 7-24 με τρίποντο του Μουάτσου στο τέλος της πρώτης περιόδου και 7-29 (12’) με τρίποντο του Ιωαννίδη. O ίδιος έστειλε τη διαφορά και στο +21 (18-39, 16’30”) με την αυλαία να πέφτει με το τελικό 68-97.

H Rising Stars South έφτασε σε double score (29-58, 22’37”) και στο +31 (32-63, 33΄25”) με την απάντηση στο ερώτημα του ποιος θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης να έχει δοθεί από νωρίς στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση χωρίς τον Γιάννη Ιωαννίδη, ο οποίος τραυματίστηκε στην τρίτη περίοδο.

Δεκάλεπτα: 7-24, 29-48, 48-84, 68-97

Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Στεφανάκης): Λυσάνδρου6 (2), Σφούνος, Ιακώβου, Μαρτζούκος 13 (1), Δεληδημήτρης, Σουγλέρης 16 (2), Κώτσαλος 18 (1), Ντόρβας 7 (1), Πρίντεζης, Μποσγανάς 5 (1), Στογιάνοβιτς 1, Δέδες 2

Rising Stars South (Μάγειρας): Γκιουλέας 7, Σφακιανάκης 12, Μπότσης 4, Νικολαϊδης 15 (1), Χαντζής 15 (2), Γκόλαντας 1, Σιώτας 6, Μουάτσος 4 (1), Αμπατζής 8, Ιωαννίδης 12 (2), Ανδρουλιδάκης 6 (2), Μαργκολίν 7

ΔΕΚΑ - Ολυμπιακός 75-82

Ο Ολυμπιακός έκανε το 2 στα 2 στο Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική στη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας με 82-75, της ΔΕΚΑ, μετά από συναρπαστικό παιχνίδι, που είχε γρήγορο ρυθμό και ωραίες ενέργειες από τους παίκτες και των δύο ομάδων.

Αρκετοί θεατές και πάλι στο Κλειστό γυμναστήριο των Εκπαιδευτηρίων «Μαντουλίδη» είδαν ωραίο μπάσκετ από τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί χάρη στην ικανότητά των παικτών στα ριμπάουντ και σε καλύτερες επιλογές στις κρίσιμες στιγμές. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 24-24, όμως οι «ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν με εύστοχα τρίποντα να πάρουν μια μικρή διαφορά, που διατήρησαν ως το τέλος του 20λεπτου (43-49).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η μάχη συνεχίστηκε, η ΔΕΚΑ προσπαθούσε με τον Λιοτόπουλο κυρίως να φτάσει στο σκορ, αλλά δεν έφτανε μέχρι τέλους η προσπάθεια των παικτών του Ιωσήφ Νικολαϊδη και το επιμέρους 18-18, κράτησε τον Ολυμπιακό μπροστά. Λίγο πριν το τέλος ο Βογιατζής της ΔΕΚΑ είχε έναν τραυματισμό στο γόνατο σε μια αμυντική του προσπάθεια και αποχώρησε απ’ τον αγώνα.
Τα τελευταία δέκα λεπτά χαρακτηρίστηκαν από σπουδαίες ενέργειες εκατέρωθεν, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που δεν πανικοβλήθηκαν απ’ το pressing της ΔΕΚΑ και κράτησαν μέχρι τέλους τη νίκη με 75-82.

Διαιτητές: Σελεβός, Κωνσταντινέλλης, Κασούμης

Δεκάλεπτα: 24-24, 43-49, 61-67, 75-82
ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης-Χατζηβρέττας): Πούντος 9, Βογιατζής 12, Καπετάκης 13(3), Στράντζαλης, Κεραμιτσόπουλος, Πατρίκης 19, Μουτάφης, Καπαγερόπουλος, Λιοτόπουλος 22 (1).
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης-Λιάλιος): Παζιωτόπουλος 8(2), Μαυραντζώτου 19(1), Αλέξης 7(1), Κουζούτκας 7(1), Λαμπρόπουλος 4, Σπάρταλης 16, Σαλταρίκος, Σαπλαούρας, Σεγούρα, 15(1), Σωτηρόπουλος, Γιακάι, Παπασταύρου 6(2).

ΑΕΚ - Άρης 53-80

Ο Άρης πέτυχε τη δεύτερή του νίκη στο 2ο Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική στο ΕΑΚ Νεάπολης Θεσσαλονίκης, επικρατώντας της ΑΕΚ με 80-53, μετά από ένα πολύ καλό γι’ αυτόν δεύτερο ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες είχαν ακριβώς αντίστροφη εικόνα στα δύο ημίχρονα. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο πρώτο και μετά το προσπέρασμα, στις λεπτομέρειες, του Άρη, στο πρώτο δεκάλεπτο (14-15), κυριάρχησε στο δεύτερο με επί μέρους σκορ 22-15 και έφυγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 36-30.

Μετά όμως παρουσιάστηκε ένας άλλος… Άρης, που πίεσε πολύ στην άμυνα, έκλεψε μπάλες και σιγούρεψε τα ριμπάουντ, βρίσκοντας έτσι και διαδρόμους στην επίθεση, για να κάνει ένα σημαντικό comeback με επί μέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο 11-28 και πρωταγωνιστές τους Γεροκώστα, Κυργάκη, για να περάσει μπροστά με τη λήξη 47-58.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «κιτρινόμαυροι» του Βορρά δεν κατέβσαν ταχύτητα, η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να βρει τις απαντήσεις και ο Άρης κυριάρχησε μέχρι το τελικό 53-80, με χαρακτηριστικό τους 6 πόντους που πέτυχαν οι παίκτες του Αποστολόπουλου σε όλο το δεκάλεπτο.
Διαιτητές: Τσάνταλη, Γραικός, Κουρόγλου
Δεκάλεπτα: 14-15, 36-30, 47-58, 53-80
ΑΕΚ (Αποστολόπουλος-Αρναουτάκης): Μοιραλιώτης 15(1), Μητσιόκας 7(1), Καλαβρός, Παπαχρήστος 5(1), Νέζης, Καρλής 2, Μαραθωνίτης 8(1), Τσάτος 5(1), Χαλίδης 9, Κοντός 2.
Άρης (Κεσαπίδης-Γουλτίδης): Προβατίδης, Κυργάκης 17(1), Κατσαρός 3(1), Γρηγοριάδης 5(1), Καζαμίας, Γκέκος 2, Δονάκης 11, Ηλιόπουλος, Λαμπρόπουλος 11, Τσαχτσίρας 3, Σιόγκας 5, Γεροκώστας 23(3).

Bassano - ΠΑΟΚ 81-76

Ο ΠΑΟΚ είχε τον πρώτο λόγο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά τα τρίποντα του Στερνίτσκι στο τελευταίο πεντάλεπτο άλλαξαν την εικόνα της αναμέτρησης και οδήγησαν την Μπασάνο στη νίκη με 81-76 στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης και στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που πήραν ένα πρώτοι ένα μικρό «καθαρό» προβάδισμα (12-17, 5’10’’) με την Μπασάνο να απαντά με ένα 6-0 για το 18-17 (5’45’’) και τον ΠΑΟΚ να απαντά με το δικό του καλό διάστημα και να φτάσε ως το +8 (22-30, 10’).

O ΠΑΟΚ έχτισε μικρές διαφορές σε όλη τη δεύτερη περίοδο (26-32 στο 11’30’’, 30-36 στο 14, 32-39 στο 15’30’’), αλλά η ιταλική ομάδα έβρισκε τον τρόπο να μένει κοντά και να κάνει τις δικές της αντεπιθέσεις για να φτάσει στο 19’ να δώσει στη διαφορά τη μικρότερη δυνατή απόσταση (38-39). H Μπασάνο έφερε τον αγώνα στα ίσια (45-45, 22′). H απάντηση υπήρχε με τον δικέφαλο του Βορρά να φτάνει για πρώτη φορά στο +10 (47-57, 25’30”) με τον Σκουλαριώτη και τους Ιταλούς να αναζητούν το δικό τους δρόμο προς το καλάθι (58-62, 29′).

Τα τρίποντα του Τσερνίσκι άλλαξαν την εικόνα της αναμέτρησης και έδωσαν το προβάδισμα την Μπασάνο (70-68, 35′), για να φτάσει και στο +4 (73-69, 36’10”). Με σχεδόν ένα λεπτό στο ρολόι ο ΠΑΟΚ οδήγησε στο 76-76 με τον Σκουλαριώτη. Με 23” στο ρολόι ο Πέρεθ από τη γραμμή της φιλανθρωπίας έγραψε το 78-76 και λίγο αργότερα και πάλι από τη γραμμή το τελικό 81-76.

Διαιτητές: Σαρακενίδης, Σκρίνος, Φωκά

Δεκάλεπτα: 22-30, 38-41, 58-65, 81-76

Μπασάνο (Πάπι): Φαν Ντεν Μπεργκ 11 (1), Κούζμανιτς, Ζούτσοβιτς 3 (1), Φαν Ντερ Κνάαπ 17 (1), Πόρτο 18 (2), Αταμά 6, Ντονέντα, Πέρεθ 12, Στερνίτσκι 14 (4)

ΠΑΟΚ (Βαλαβανίδης): Σκουλαριώτης 20 (4τρ., 11ρ.), Μπόρσης 2, Γκοτζαμανίδης 2, Φελάνης 3 (1), Καρπούζης 8, Πέργουλης 11 (1), Δημητριιάδης 5, Μουτίδης 4, Παπαϊωάννου 2, Ιωάννου, Λέφας, Καλλιοντζής 19 (10ρ.)