Rising Stars – Νίκη για Ολυμπιακό με buzzer beater τρίποντο του Σπάρταλη πίσω από το κέντρο, έλαμψε ο Σαμοντούροβ για ΠΑΟ (vid)

Συγκλονιστική εξέλιξη είχαν τα παιχνίδια της ημέρας για το πρωτάθλημα Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική. Νίκη σε... νεκρό χρόνο για τον Ολυμπιακό, που είδε τον Σπάρταλη να ευστοχεί σε τρίποντο πίσω από το κέντρο και να... ξεραίνει τους Rising Stars North. Στην δεύτερη παράταση κρίθηκε το παιχνίδι των Rising Stars South με τον Προμηθέα, την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα ματς πανηγυρίζει ο Παναθηναίκός, επικρατώντας της ΔΕΚΑ, με τον Σαμοντούροβ να... μαγεύει για ακόμα ένα ματς, απέναντι μάλιστα στην ομάδα που τον ανέδειξε, ενώ... ασπρόμαυρο βάφτηκε το ντέρμπι των δικέφαλων.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Ολυμπιακός - Rising Stars North 81-78

Το πιο συναρπαστικό παιχνίδι της αγωνιστικής από τα τουρνουά της Θεσσαλονίκης στο Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική, ήταν το δεύτερο στο κλειστό γυμναστήριο των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη, καθώς ο Ολυμπιακός επικράτησε της μικτής Βορρά με 81-78, με τρίποντο πίσω από το κέντρο σε νεκρό χρόνο από τον Σπάρταλη!

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και πήραν μια μικρή διαφορά. Οι παίκτες της μικτής Βορρά με τον Τζαμπασλή «πήραν κεφάλι» με 9-8 και έφθασαν μέχρι το 19-11, για να τελειώσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 19-16. Το προβάδισμα των… Βορείων συνεχίστηκε σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου το οποίο ολοκληρώθηκε με 38-31.

Τα πράγματα ανατράπηκαν στην τρίτη περίοδο που ήταν η καλύτερη των «ερυθρολεύκων» καθώς η ομάδα του Πειραιά με σερί 26-13 πέρασε μπροστά (57-51). Ο Σιμόπουλος έδωσε ξανά προβάδισμα στη μικτή (61-60, 37′), όμως ο Ολυμπιακός ξαναπέρασε αμέσως και διατήρησε το πλεονέκτημα, παρά το γεγονός ότι η μικτή δύο φορές ισοφάρισε (66-66 και 68-68) και αρκετές φορές μείωσε στον πόντο.

Ένα λεπτό πριν το τέλος Κομιανίδης και Χιτικούδης έδωσαν προβάδισμα με 76-73 στη μικτή Βορρά και ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο. Ο Χιτικούδης έκανε το 78-75, όμως ο Αλέξης ισοφάρισε με τρίποντο. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε νεκρό χρόνο με buzzer beater τρίποντο του Σπάρταλη, μέσα σε έξαλλα πανηγύρια των παικτών της ομάδας του Πειραιά.

Δείτε το απίστευτο buzzer beater που χάρισε την νίκη στους "ερυθρόλευκους":

Διαιτητές: Κοντογιάννης-Παπαθανασίου-Αγραφιώτης Β.

Δεκάλεπτα: 16-19, 31-38, 57-51, 81-78

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παζιωτόπουλος 9(1), Μαυραντζώτου 5(1), Αλέξης 9(3), Κουζούκας 5, Λαμπρόπουλος 10, Σπαρτάλης 18(1), Σαλταρίκος, Σαλπαούρας 2, Σωτηρόπουλος 1, Σεγούρα 14, Γιακάι 2, Παπασταύρου 6(2)

Rising Stars Βορρά (Γκαϊτατζής-Μπουσβάρος): Τζαμπαζλής 5, Κακαλέτρης, Ζευγαράς 6, Χιτικούδης 32, Σιμόπουλος 14(1), Κομιανίδης 11(1), Γκλιάνας 1, Μπλιούρης 2, Δήμου, Κατσιμαγκλής 2, Κουρτίδης 5(1).

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Rising Stars South - Προμηθέας 95-94

Μετά από έναν συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση η Rising Stars South επικράτησε 95-94 του Προμηθέα Πάτρας στο δεύτερο φετινού τουρνουά του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική, στο ΚΓ Αγίου Δημητρίου.

Οι Αχαιοί ξεκίνησαν καλύτερα (0-4), αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα και με ένα 7-0 προηγήθηκαν (7-4, 3’45’’). Ο Προμηθέας πήρε ξανά τα ηνία, έφτασε ως το +5 (15-20, 10’10’) με τον Βλάσση, αλλά ένα 8-0 από τη μικτή ομάδα Νότου άλλαξε την εικόνα της αναμέτρησης με το Μουάτσο να οδηγεί και ως το 29-23 (15’40’’).

Οι «μπλε» συνέχισαν με τον ίδιο τρόπο με τη διαφορά να φτάνει ως το +11 (44-33, 24’) από τα χέρια του Ιωαννίδη. Το παιχνίδι όμως είχε δρόμο και ο Προμηθέας φρόντισε να το επιβεβαιώσει την πράξη, καθώς μείωσε ως και στον έναν πόντο (48-47, 29’10’’). Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ με τη διαφορά να βρίσκεται στους μόλις τρεις πόντους μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό (70-67). Ο Βασιλείου μείωσε ακόμη περισσότερο (70-69) και ο Βλάσσης έδωσε το προβάδισμα με 24” να απομένουν (70-71). Ο Νικολαϊδης κέρδισε το φάουλ, είχε 1/2 βολές και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η μικτή ομάδα Νότου έφτασε στο 77-72, αλλά και πάλι υπήρχε αντίδραση από τους Αχαιούς για να γράψει ο Βασιλείου το 77-79. Ο Σφακιανάκης έγραψε το 80-79 με τον Βασιλείου να οδηγεί σε μία ακόμη ισοπαλία (80-80) και τους Μαργκολίν – Βλάσση να οδηγούν το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση (82-82). Πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τον Σοϊλεμετζίδη οδήγησαν στο 85-91, αλλά ο Νικολαϊδης με τρίποντο έγραψε το 92-93, για να έρθει ο Μαργκολίν να γράψει το τελικό 95-94 από τη γραμμή των βολών.

Διαιτητές: Καραβίτης, Χρόνης, Γεωργόπουλος

Δεκάλεπτα: 15-18, 33-26, 50-48, 71-71 (κ.α.), 82-82 (α’ παρ.), 95-94 (β΄παρ.)

Rising Stars South (Μάγειρας): Γκιουλέας 6, Σφακιανάκης 2, Μπότσης 10, Νικολαϊδης 9 (10 α., 6κλ.), Χαντζής, Γκόλαντας 4, Μπαλόπουλος 4, Μουάτσος 7 (1), Ιωαννίδης 19 (2), Ανδρουλιδάκης 14 (1), Μαργκολίν 18, Σπανός 2

Προμηθέας Π. (Αρβανίτης): Νικολόπουλος 5, Σοϊλεμετζίδης 21 (3), Οικονομίδης, Γρυλλής 6, Λαμπρογιώτας 2, Βλάσσης 19, Βασιλείου 18 (1), Πρέκας 12 (2), Διαμαντίδης, Καναβός 2, Παρασκευόπουλος 9

Παναθηναϊκός - ΔΕΚΑ 92-76

Ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία και ένα σημαντικό προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και επιβλήθηκε με 92-76 της ΔΕΚΑ στο ΚΓ Μαντουλίδη για την 1η ημέρα του δεύτερου αυτού τουρνουά του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική.

Μετά τα πρώτα… αναγνωριστικά λεπτά, οι “πράσινοι” προηγήθηκαν με διαφορά 10 πόντων (14-4, 3’10”) με τον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ να ευστοχεί. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς υπέρ των τυπικά γηπεδούχων με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί 44-16.

Η ΔΕΚΑ προσπάθησε με τη διαφορά όμως να μένει σε υψηλά επίπεδα και κοντά στους 20 πόντους. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα με το τελικό αποτέλεσμα να έρχεται δίκαια για τον Παναθηναϊκό.

Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ.-Γραικός-Κλεπουσνιώτου

Δεκάλεπτα: 44-16, 55-31, 77-51, 92-76

Παναθηναϊκός (Ρήγγας): Τουλιάτος 6, Ζερβός 12(4), Σαμοντούρωβ 23(1), Αθανασόπουλος 8(1), Ευαγγελίου, Κουστένης 12(2), Βασιλαντωνάκης 10, Γεωργιάδης 4(1), Εζέτζα, Αδαμόπουλος 7, Τουμαζάτος 10(2), Καλλιανιώτης

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης-Χατζηβρέττας): Βογιατζής 12, Πούντος 4, Καπετάκης 19(2), Στράντζαλης 4, Ιωαννίδης, Κεραμιτσόπουλος 3, Μουτάφης, Κωνσταντινίδης, Πατρίκης 16, Σεκερτζής, Καπαγερόπουλος, Λιοτόπουλος 18(5).

Άρης - Μπασάνο 57-89

Η Μπασάνο νίκησε τον Άρη 89-57 σε αγώνα για την 1η μέρα του δεύτερου τουρνουά του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική, που φιλοξενήθηκε στο Αλεξάνδρειο.

Η ιταλική ομάδα έκανε ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, ενώ πέντε παίκτες της είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Αρης μετά τα πρώτα λεπτά πήρε τον έλεγχο του αγώνα και βρέθηκε να προηγείται με 23-18 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη.

Η Μπασάνο άρχισε να ανεβάζει στροφές και στο τέλος του ημιχρόνου πήρε αέρα 7 πόντων (44-37). Η ιταλική ομάδα επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της στο τρίτο δεκάλεπτο φτάνοντας στο +17 (63-46, 28’). Η διαφορά μάλιστα έφτασε στη μέγιστη τιμή της με το τέλος της αναμέτρησης με τη Μπασάνο να επικρατεί άνετα με 89-57.

Διαιτητές: Βασιλόπουλος, Δικταπανίδης, Μιχέλη

Δεκάλεπτα: 23-18, 37-44, 49-67, 57-89

Άρης (Κεσαπίδης): Προβατίδης 2, Κυργάκης 4, Κατσαρός 2, Γρηγοριάδης, Καζαμίας 2, Γκέκος, Δονάκης 9, Λαμπρόπουλος 13, Τσαχτσίρας 8, Σιόγκας 2, Γεροκώστας 15(2)

Μπασάνο (Πάπι): Βαν ντε Μπεργκ 13(2), Ντε Μάρτιν 4, Ζούστοβιχ 2, Βαν ντε Κνααπ 10(1), Πόρτο 20(4), Κούσμανιτς 14, Αταμάχ 7, Ντονέντα 1, Πέρεζ 10, Στερνίκι 8, Σεφόλι

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

Περιστέρι - Κρόνος 78-42

To Περιστέρι ήταν καλύτερο, πήρε μια σημαντική διαφορά στη δεύτερη περίοδο και επικράτησε 78-42 του Κρόνου με … στον δεύτερο αγώνα της ημέρας του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική στο ΚΓ Αγίου Δημητρίου.

Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ ως το όγδοο λεπτό της αναμέτρησης (12-11). Στο σημείο αυτό το Περιστέρι έκανε ένα 15-0 για να φτάσει ως το 27-11 (11′) για να δημιουργήσει μια απόσταση ασφαλείας από τον αντίπαλό του. Την απόσταση αυτή τη διατήρησε και κατάφερε και να την αυξήσει για να κλείσει το ημίχρονο 38-18 με ένα επιμέρους 16-7 στη δεύτερη περίοδο.

Η διαφορά έφτασε στο +31 (61-30, 33’20”) με το Περιστέρι να φτάνει στη νίκη με το τελικό 78-42.

Διαιτητές: Καραβίτης, Χρόνης, Μπερέτσος

Δεκάλεπτα: 22-11, 38-18, 52-30, 78-42

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Πιάρας, Μπέμπελος 3, Ντίπτσης 8 (2), Πολίτης 7 91), Μαραγκουδάκης 16, Πασχάλης 9 (1), Παγώνης 7 (1), Κολοβός 2, Καμπερίδης 7 (1τρ., 13ρ.), Παλληκαράς 5, Αλεξάκης 14 (2)

Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Στεφανάκης): Ντόρβας, Σφούνος, Ιακώβου, Μαρτζούκος, Δεληδημήτρης, Σουγλέρης 3 (1), Κώτσαλος 10, Ροζάκης 15, Πρίντεζης 2, Μποσγανάς 4 (1), Στογιάνοβιτς, Δέδες 8

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 91-64

Στα «ασπρόμαυρα» ντύθηκε το ντέρμπι των «Δικεφάλων» για το Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική, καθώς ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ΑΕΚ με 91-64 στο δεύτερο αγώνα του ομίλου που φιλοξενήθηκε στο «Αλεξάνδρειο» της Θεσσαλονίκης.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε από τα πρώτα λεπτά τη δύναμή του, καθώς βρέθηκε να προηγείται με 15-3 (3’35”) με από τρίποντο του Δημητριάδη. Το σερί συνεχίστηκε για την ομάδα της Θεσσαλονίκης που έφθασε να προηγείται με 23-3, για να λήξει το δεκάλεπτο με 23-11, καθώς η «Ένωση» έκανε το δικό της 8-0.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Θεσσαλονικείς έδειξαν να “καθαρίζουν” από νωρίς την υπόθεση νίκη, στέλνοντας τη διαφορά με καλάθι του Καρπούζη πάνω από τους 20 πόντους (38-17). Το προβάδισμα αυτό διατηρήθηκε με αυξομειώσεις σε όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου και της τέταρτης περιόδου για να έρθει το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Κωνής, Κασούμης, Κούρογλου

Δεκάλεπτα: 23-11, 47-28, 66-43, 91-64

ΠΑΟΚ (Βαλαβανίδης): Καρπούζης 27(1), Σκουλαριώτης 13(3), Μπόρσης 8, Γκοτζαμανίδης 3(1), Φελάνης 3(1), Πέργουλης 4, Δημητριάδης 12(1), Μουτίδης 2, Κυριακόπουλος, Ιωάννου 2, Λέφας, Καλλιοντζής 17

ΑΕΚ (Αποστολόπουλος): Αποστολίδης 3(1), Μοιραλιώτης 4, Μητσιόκας 3, Καλαβρός 3, Παπαχρήστος 15(1), Παπαδημητρίου, Νέζης, Κοντός, Καρλής 15(1), Μαραθωνίτης 4, Τσάτος 15(3), Χαλίδης 2.