Rising Stars: Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στο «αιώνιο» ντέρμπι, 3Χ3 για τον Προμηθέα

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής του μεγάλου ντέρμπι της τρίτης ημέρας του Rising Stars tournament, με τους Πειραιώτες να επικρατούν του Παναθηναϊκού με 78-65, σπάζοντας του το αήττητο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται, πλέον, στο 2-1. Ο Προμηθέας επικράτησε των Rising Stars με 82-74, με τους Τσίπα και Στέβοβιτς να κάνουν double - double  και έκανε το 3Χ3. Πρώτη νίκη για την ΑΕΚ, απέναντι στην Ράτγκεμπερ, ενώ ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Άτλαντα Πάφου και το Περιστέρι του Πανιωνίου, όπως και η ΔΕΚΑ της ΧΑΝΘ.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 65-78

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στο ντέρμπι της αγωνιστικής που φιλοξενήθηκε στο ΚΓ “Ανδρέας Παπανδρέου”. Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική επικράτησε 78-65 του Παναθηναϊκού με τις δύο ομάδες να βρίσκονται πλέον στο 2-1.

Μετά τα πρώτα λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να βρίσκουν το ρυθμό τους στο παρκέ. Μέτρησαν τέσσερα λάθη σε τρία λεπτά αλλά πήραν το προβάδισμα στη συνέχεια για να φτάσουνς το 12-18 στο δεκάλεπτο. Ο Μπουρνελές έγραψε το 19-26 (13’15’’), αλλά Μπούσμπουρας και Μάντσιτς μείωσαν για τον Παναθηναϊκό (25-26, 15’30’’). Η απάντηση ήταν άμεση από τους Πειραιώτες που έδωσαν διψήφια τιμή στην διαφορά (29-39, 18’40’’).

Ο Ολυμπιακός κράτησε σταθερά τα ηνία της αναμέτρησης (47-60, 28′) με τον Παναθηναϊκό να επιχειρεί να επιστρέψει στην τελική ευθεία. Μπήκε στην τέταρτη περίοδο με ένα 5-0 (54-60, 31’30”) με τους “ερυθρόλευκους” να απαντούν με το δικό τους 5-0 (54-65, 33’20”). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα, έφτασαν στο +16 (62-78, 38’20”) με τον Φυλακτάκη να ευστοχεί σε καθοριστικά σουτ και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 65-78.

Διαιτητές: Μαρτινάκος, Ραπτογιάννης, Στραγαλινός

Δεκάλεπτα: 12-18, 33-39, 49-60, 65-78

Παναθηναϊκός (Ρήγγας): Μπίνης 4, Μπούσμπουρας 17, Παπανικολάου, Τσακίρης 7 (1), Μάντσιτς 6 (1), Καραμούζης 3 (1), Καράγκουτης, Βασιλειάδης 3, Τάσκος 7 (1), Γεώργας 18 (3), Βοκοτόπουλος

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Μπουρνελές 10 (1), Μπέκας 5 (1), Νόττας, Αγγελόπουλος 3 (1), Παπασταθόπουλος 4, Βαρδής 2, Γουάνγκ 2, Αντωνίου 6, Γκίκας 18, Παυλόπουλος 9 (12ρ.), Κοκολιός 2, Φυλακτάκης 17 (3)

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

ΑΕΚ-Ράτγκεμπερ 62-51

Η ΑΕΚ έκανε την πρώτη της νίκη στην κανονική περίοδο του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική με το 62-51 επί της Ράτγκεμπερ στο ΚΓ “Αντώνης Τρίτσης” στα Καλύβια.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν σε όλη του την διάρκεια. Η ΑΕΚ έκανε ένα βήμα μπροστά στν τρίτη περίοδο, δημιουργώντας μια μικρή διαφορά από την αντίπαλό της, την οποία αύξησε στο τέταρτο δεκάλεπτο για να φτάσει και στη νίκη με 62-51.

Διαιτητές: Ψύχας, Στραγαλινός, Παπαδημητρίου

Δεκάλεπτα: 21-21, 29-30, 43-36, 62-51

ΑΕΚ (Μαστρογιάννης, Χατζής): Μικές 2, Πουρνάρας 5, Νικολάου 18 (1), Πανολίας 11 (2), Σπανός 4, Αποσοτλίδης, Θεοδωρακόπουλος, Καραγιάννης, Βλάχος 8 (1), Βάλκοβ, Τιγκόπουλος 14, Λιγνός

Ράτγκεμπερ (Σάλατιτς): Πάβλικ 9 (1), Μποντόντ Κ. 3, Μπένεντεκ, Μάρτιν 5 (1), Μποτόντ Ν., Άνταμ 9, Ντιμιτρίεβιτς, Μαρκ 16 (2), Μπάλιντ Μπ. 6, Μπόλντιζαρ 3

Μπορίτε να δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Προμηθέας Π.-Rising Stars 82-74

Ο Προμηθέας Πάτρας έκανε την τρίτη του νίκη στο Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική με το 82-74 επί της Rising Stars στο ΚΓ “Αντώνης Τρίτσης” στα Καλύβια.

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν να συμβαδίζουν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Rising Stars να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα στο φινάλε της πρώτης περιόδου (13-17, 9’), το οποίο έφτασε ως το +7 (30-37, 19’) με τον Παγουλάτο να ευστοχεί. Οι Αχαιοί αντέδρασαν με τον Στέβοβιτς σε πρώτο πλάνο και τους Σκληρό – Τσίπα να ακολοθούν για το 40-39 (22’) και την απόσταση να μεγαλώνει ως το +17 (71-54, 31’30’’). H Rising Stars πλησίασε με τον Ιωάννου να διαμορφώνει το 79-72 (38’25’’), αλλά ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη ως το τελικό 82-74.

Διαιτητές:  Γαραντζιώτης, Ιωαννίδης, Τύρμπας

Δεκάλεπτα: 15-17, 33-37, 63-51, 82-74

Προμηθέας Π. (Ελευθεριάδης): Δενδής, Τσίπας 24 (3, 10ρ.), Μανωλιτσάκης 2, Γκούμας, Αλεξανδρόπουλος 5, Στέβοβιτς 20 (3, 10ρ.), Σκληρός 19 (1), Σταμούλος 6 (1), Βιτωράκης 4 (1), Κουτσίδης 2

Rising Stars (Παπαδόπουλος): Φραγκούλης 6 (2), Παγίδας 2, Καλπακτσόγλου 3, Ράλλης 6, Ιωάννου 9 (1), Ράπτης 20, Κωνσταντόπουλος 4, Μητρέλος 4, Πετσίνος, Παγουλάτος 20 (4)

ΠΑΟΚ-Άτλας Πάφου 73-54

Στο πρώτο παιχνίδι της τρίτης μέρας του τουρνουά Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική στη Θεσσαλονίκη και στο κλειστό των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Άτλαντα Πάφου με 73-54.

Η ομάδα από την Κύπρο ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική στα έξι πρώτα λεπτά, όταν και προηγήθηκε 11-7 με τον Δημητρίου. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμούς στη συνέχεια και με σερί 12-2 έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων (19-15). Ένα νέο 8-0 στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, έδωσε διψήφια διαφορά στο «Δικέφαλο» του Βορρά (27-15 με τρίποντο του Κουτσού, 6΄32΄΄ πριν την ανάπαυλα). Μετά από τεσσεράμισι λεπτά η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους (40-19 με τον Μάνη στο 18ο λεπτό).

Τα δύο τελευταία δεκάλεπτα ήταν μια τυπική διαδικασία για τις δύο ομάδες, καθώς η «ψαλίδα» της διαφοράς παρέμεινε γύρω στους 20 πόντους για να έρθει το φινάλε του αγώνα μετά από μία ώρα και 25 λεπτά με τον ΠΑΟΚ νικητή και τελικό σκορ 73-54.

Διαιτητές: Αναστασιάδης, Κανελλίδης, Καντερές

Δεκάλεπτα: 19-15, 40-22, 55-37, 73-54

ΠΑΟΚ (Μελετιάδης-Σταυρόπουλος): Γκλαβάκης 14, Σακκοράφας, Μάνης 4, Κακαβικάκης 13(3), Τσιμερίκας 3(1), Τσάκος 1, Λέφας 13(1), Ταλιχμανίδης 6, Κουτσός 16(2), Λιβέρης 2, Νούσιος, Γρηγορίου 1

Άτλας Πάφου (Μαστορής): Δημητρίου 7(1), Θεοχάρους 2, Τσιμούρης 4, Κελασίδης 3(1), Σολωμού 14(2), Φιλίππου 4, Ξενοφώντος 10, Οικονόμου 5, Ζήνωνος 5(1)

Πανιώνιος-Περιστέρι 62-66

Ο Πανιώνιος πλησίασε, απείλησε, αλλά δεν μπόρεσε και να πάρει τη νίκη, η οποία έμεινε στα χέρια του Περιστερίου με το τελικό 62-66 στο ΚΓ “Ανδρέας Παπανδρέου”.

Οι… ουσιαστικά γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, πήραν από την αρχή το προβάδισμα και έφτασαν στο +13 (8-21, 7’) με τον Ηλία Χαϊδεμένο να ευστοχεί. Οι «κυανέρυθροι» προσπάθησαν να αντιδράσουν και με τους Στεργίου, Ντάψη πλησίασαν στους εννέα πόντους (20-29, 13’40’’). Το Περιστέρι απάντησε με ένα σερί 7-0 (20-36, 15’) και τον Θωμάκο να.. διατηρεί τις αποστάσεις (26-43, 21’).

Ο Πανιώνιος βρήκε ένα δικό του 6-0 (32-43, 27’50’’) με τον Ερμίδη να ευστοχεί από τα 6μ75, αλλά οι παίκτες της Κατερίνας Δελή βρήκαν και πάλι τον τρόπο να ξεφύγουν και με τον Τζιάλλα να διαμορφώσουν το 34-52 (26’). Οι Νεοσμυρνιώτες συνέχισαν την δική τους προσπάθεια και στην τέταρτη περίοδο πλησίασαν στους 10 πόντους με τον Καλαμπόγια (49-59, 33’40’’).

Το “γκολ φάουλ” που κέρδισε ο Ντάψης έδωσε μονοψήφια τιμή στην διαφορά (54-62, 34’50”) και ο Βασιλάκος μείωσε στους τέσσερις (61-65) με ένα λεπτό να απομένει για τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Ντάψης με 1/2 βολές διαμόρφωσε σε 62-65 στα 40”, ο Παπαγεωργίου πήγε με τη σειρά του στη γραμμή (62-66), ο Πανιώνιος δεν βρήκε το στόχο στα τελευταία δευτερόλεπτα και το Περιστέρι έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Σάλτας, Πολάτογλου, Τριανταφύλλου

Δεκάλεπτα: 14-25, 26-40, 43-59, 62-66

Πανιώνιος (Καλούδης): Παύλου, Ερμίδης 13 (1), Ξανθόπουλος 2, Ντάψης 15, Παπασταύρου 9, Τσαβολάκης, Καλαμπόγιας 2, Βασιλάκος 10, Ντινόπουλος, Τσιπουρλιάνος 6, Στεργίου 5

Περιστέρι (Δελή): Παπαγεωργίου 13 (2), Τζιάλλας 12 (2), Σουγλέρης 2, Καραθανάσης 14, Λιοσάτος 7, Θωμάκος 7 (1), Φτιάρας 3 (1), Χαϊδεμένος 5 (1), Τζερεμές, Τσαλίκης, Μπαρμπαγιάννης, Δριτσέλης 3

ΧΑΝΘ-ΔΕΚΑ 65-69

Για την 3η αγωνιστική του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική η ΔΕΚΑ επικράτησε μετά από συναρπαστικό αγώνα της ΧΑΝΘ με 69-65 στο κλειστό γυμναστήριο των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη. Έφτασε έτσι στο «3 στα 3» στο ξεκίνημα της κανονικής περιόδου της διοργάνωσης.

Η ΧΑΝΘ ήταν αυτή που είχε τον πρώτο λόγο στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας ως και στο +15 (33-18 στο 15’) για να «κλείσει» το 20λεπτο στο 38-31 με καλή ομαδική άμυνα και τους Ντόντη και Κοντογιάννη να δίνουν λύσεις και επιθετικά. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΔΕΚΑ, όπως ήταν αναμενόμενο, πίεσε περισσότερο στην άμυνα, μείωσε γρήγορα (49-47, 30’) και έφερε τον αγώνα «στα ίσια» λίγο πριν τη λήξη του (57-57 στο 38’). Εκεί ήρθε ένα τρίποντο του Χαρτώνα και ένα καλάθι του Μακαρατζή για να κάνουν στα 34’’ το 61-65 και να βοηθήσουν την ομάδας τους να φτάσει και στη νίκη με το τελικό 65-69.

Διαιτητές: Αγραφιώτης, Σαρακενίδης, Τσαπόγα

Δεκάλεπτα: 20-16, 38-31, 49-47, 65-69