Rising Stars: 2Χ2 για Παναθηναίκό, Rising Stars και Προμηθέα, ο Πανιώνιος λύγισε τον Ολυμπιακό, νίκη για ΠΑΟΚ με "διπλό" Λέφα

Παναθηναϊκός και Προμηθέας, επικράτησαν των Περιστερίου και ΑΕΚ αντίστοιχα και πέτυχαν την δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια του Rising Stara Tournament. Χάρη σε ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο, ο Πανιώνιος επικράτησε του Ολυμπιακού, με τον Λέφα να κάνει ένα εντυπωσιακό double - double με 34 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε της ΧΑΝΘ  στην παράταση, ενώ η ΔΕΚΑ είχε εύκολο έργο απέναντι στον Άτλα Πάφου.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

ΔΕΚΑ-Άτλας Πάφου 102-49

Στο πρώτο παιχνίδι της δεύτερης μέρας του τουρνουά Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική στη Θεσσαλονίκη και στο κλειστό των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη, η ΔΕΚΑ επικράτησε του Άτλαντα Πάφου με 102-49.

Η ομάδα του Ευόσμου έδειξε από τα πρώτα λεπτά ποιος θα είναι το… αφεντικό του αγώνα, καθώς προηγήθηκε με 7-0 (1’05΄΄ με βολές του Ιωαννίδη). Με τον ίδιο τρόπο και τον ίδιο παίκτη η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο (12-2, 3΄23΄΄), για να φτάσει στη μεγαλύτερη τιμή της ως εκείνη τη στιγμή (+16, 24-8), με καλάθι του Σάββα (6΄39’’) για να κλείσει η πρώτη περίοδος με τη ΔΕΚΑ να προηγείται με 28-14.

Η διαφορά έφθασε στο +21 (37-16) με τρίποντο του Κεχαγιά (13΄07΄΄) και κυμαινόταν κοντά στους 20 πόντους μέχρι τα τελευταία λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, όταν η ομάδα της Θεσσαλονίκης με ένα 10-0 έκανε το 55-28, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στην αρχή της τρίτης περιόδου ο Κωνσταντινίδης έκανε το 60-30, ενώ εννέα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της ο Πέντζος με τρίποντο σημείωσε το 80-40, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ακόμη πιο άνετο για την ομάδα του Ιωσήφ Νικολαϊδη, που με σερί 22-9 έφθασε στο τελικό 102-49, χρησιμοποιώντας για αρκετή ώρα όλους τους παίκτες.

Διαιτητές: Σελεβός-Βασιλόπουλος-Μιχέλης

Δεκάλεπτα: 28-14, 55-28, 80-40, 102-49

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης-Χατζηβρέτας): Κεχαγιάς 10(2), Σαμαντούρωβ, Μανασής 6, Βόντας 4, Ιωαννίδης Ι. 6, Χαρτώνας 7(1), Ιωαννίδης Α. 16(1), Κωστούλας 21, Στράντζαλης 4, Πέντζος 18(5), Κωνσταντινίδης 4, Σεκερτζής 6

Άτλας Πάφου (Μάστορης): Δημητρίου 4, Σουίντερεκ 7(1), Θεοχάρους, Τσιμούρης 2, Κελασίδης 2, Σολωμού 14(1), Φιλίππου 4, Ξενοφώντος, Οικονόμου 6, Ζήνωνος 10(2)

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

Ολυμπιακός-Πανιώνιος 76-85

Μετά από έναν αγώνα με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ ο Πανιώνιος έκανε την πρώτη του νίκη στην κανονική περίοδο του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική με το 85-76 επί του Ολυμπιακού στο ΚΓ “Ανδρέας Παπανδρέου” στο Περιστέρι. Αύριο στο ίδιο γήπεδο θα γίνει στις 18.00 ο αγώνας Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός, ενώ στις 15.30 θα προηγηθεί η αναμέτρηση Περιστέρι-Πανιώνιος.

Το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά κιόλας έδειξε ότι θα είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Οι «κυανέρυθροι» έδειξαν να έχουν τον πρώτο λόγο στην πρώτη περίοδο φτάνοντας στο 11-18 (5’30’’) με τον Βασιλάκο και το 18-25 (9’40’’) με τον Ντινόπουλο. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ήδη αρχίσει να αντιδρούν αγωνιστικά, φτάνοντας να προηγηθούν με τον Φυλακτάκη να ευστοχεί (27-26, 13’).

Το προβάδισμα άλλαζε χέρια (29-26 στο 13’30’’, 29-31 στο 15’40’’, 34-33 στο 18’, 34-36 στο 18’20’’) με τον Ολυμπιακό να κάνει καλό τετράλεπτο για να οδηγήσει το παιχνίδι από το 39-39 (21’10’’) στο 55-45 (25’45’’) με τον Μπουρνελέ. Ο Πανιώνιος αντέδρασε και έφτασε με τον Παπασταύρου να βρεθεί και πάλι μπροστά στο σκορ (61-62, 29’20’’).

Το παιχνίδι συνέχισε να έχε χαρακτήρα ντέρμπι (67-67, 34’20’’) με τους Ερμίδη, Βασιλάκο, Στεργίου να κάνουν ένα 8-0 για τους Νεοσμυρνιώτες και το 67-75 (37’10”). Ο Παπασταύρου κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ για δώσει διψήφια τιμή στη διαφορά (67-77) και ο Ερμίδης ακολούθησε για το 67-79 (37’50”). Ο Φυλακτάκης απάντησε με “γκολ φάουλ” (70-79, 38′) και οι Μπουρνελές – Παυλόπουλος ευστόχησαν για να μειώσουν ακόμη περισσότερο (76-81). Ο Τσιμπουρλιάνος έδωσε μια σημαντική λύση για τον Πανιώνιο (76-83), ο οποίος έφτασε στη νίκη με το τελικό 76-85.

Διαιτητές: Ραπτογιάννης, Οικονόμου, Παπαδημητρίου

Δεκάλεπτα: 21-25, 37-36, 61-62, 76-85

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Μπουρνελές 18 (2), Μπέκας 13 (1), Αγγελόπουλος 2, Παπασταθόπουλος, Βαρδής 5 (1), Γουάνγκ 2, Αντωνίου, Γκίκας 6, Παυλόπουλος 16 (3), Μπουζούλας 7, Φυλακτάκης 7

Πανιώνιος (Καλούδης): Ντινόπουλος 5 (1), Ερμίδης 7 (1), Βασιλάκος 14 (1), Ξανθόπουλος 1, Ντάψης 9, Γκουνταρέλης, Παύλου 3 (10, Τσιπουρλιάνος 10, Παπασταύρου 15 (2), Καλαμπόγιας 7 (1), Τσαβολάκης, Στεργίου 14 (2)

ΑΕΚ-Προμηθέας Π. 46-66

Ο Προμηθέας Πάτρας έκανε το 2/2 με το 66-46 επί της ΑΕΚ στο ΚΓ “Αντώνης Τρίτσης” στα Καλύβια, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική.

Οι Αχαιοί πήραν από πολύ νωρίς ένα διψήφιο προβάδισμα (2-14, 6’), για να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +10 (12-22) με τρίποντο του Γκούμα στην εκπνοή. Η Ένωση προσπάθησε να απαντήσει και έδειξε να μπαίνει στο παιχνίδι με τον Παναλία να μειώνει σε 21-24 (12’40”). Η απάντηση ήρθε άμεσα με τον Αλεξανδρόπουλο σε πρώτο πλάνο να οδηγεί στο 21-33 (15’25”). Η ΑΕΚ έδωσε και πάλι μονοψήφια τιμή στη διαφορά (30-37, 26’30”) αλλά μόνο για λίγο, αφού το 14-0 του Προμηθέα οδήγησε στο 30-51 (27’15”). Η ομάδα της Πάτρας δεν απειλήθηκε ως το τέλος της αναμέτρησης για να φτάσει στη νίκη με το τελικό 46-66.

Διαιτητές: Κουτίβης, Παρασκευόπουλος, Πολάτογλου

Δεκάλεπτα: 12-22, 28-40, 34-51, 46-66

ΑΕΚ (Μαστρογιάννης, Χατζής): Μικές 8, Πουρνάρας 8 (10ρ.), Νικολάου 5 (1), Πανολίας 7 (2), Σπανός, Αποστολίδης, Θεοδωρακόπουλος, Καραγιάννης 2, Βλάχος, Βάλκοβ 2, Τιγκοπουλος 14, Λιγνός

Προμηθέας Π. (Ελευθεριάδης): Δενδής 14 (1), Τσίπας 4 (1), Μανωλιτσάκης, Βασιλείου 7 (1), Γκούμας 6 (2), Αλεξανδρόπουλος 13 (13ρ.), Στέβοβιτς 7 (1), Σκληρός 8, Θεοδωρίδης, Σταμούλος 4, Κατσιγιάννης, Βιτωράκης 3 (1)

Περιστέρι-Παναθηναϊκός 74-76

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με αρκετή ένταση στο φινάλε ο Παναθηναϊκός νίκησε το Περιστέρι 76-74 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική. Αύριο στις 18.00 στο “Ανδρέας Παπανδρέου” ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό, ενώ νωρίτερα στις 15.30 θα γίνει ο αγώνας Περιστέρι-Πανιώνιος.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ νευρικά και το αποτέλεσμα ήταν το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου να είναι μόλις 8-7, αλλά η εικόνα άρχισε να αλλάζει στη δεύτερη με «κυανοκίτρινους» και «πράσινους» να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι. Ο Παναθηναϊκός με τους Τάσκο και Μπίνη έφτασε στο +6 (20-26, 17’20’’), αλλά ο Χαϊδεμένος μείωσε (31-34, 19’45’’).

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να φτάσουν στο +8 (31-39) με την έναρξη της τρίτης περιόδου, αλλά οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και προηγήθηκαν (50-48, 26’50’’) με τον Λιοσάτο. Το Περιστέρι βρέθηκε στο +5 (56-51) από τα χέρια του Ηλία Χαϊδεμένου. Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε για μία ακόμη φορά μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Τσακίρη να διαμορφώνει το 57-64 (33’) και το 62-67 (34’) μετά το «γκολ φάουλ» του Ηλία Χαϊδεμένου.

Το “τριφύλλι” έφτασε ως το +10 (64-74, 36’40”) με τον Παπανικολάου να ευστοχεί, αλλά το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει ακόμη. Το Περιστέρι έκανε ένα 8-0 για να οδηγήσει στο 72-74 (37’30”) με τον Μπούσμπουρα να γράφει το 72-76 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας με 5” στο ρολόι.

Διαιτητές: Μαρτινάκος, Αλεξόπουλος, Αλεξόπουλος

Δεκάλεπτα: 8-7, 31-36, 56-54, 74-76

Περιστέρι (Δελή): Παπαγεωργίου 4, Τζιάλλας 15 (3), Σουγλέρης 5, Καραθανάσης 6, Λιοσάτος 12 (2), Θωμάκος 12 (1), Φτιάρας, Χαϊδεμένος 17 (2), Τζερεμές, Μπαρμπαγιάννης 3, Δριτσέλης

Παναθηναϊκός (Ρήγγας): Μπίνης 10, Μπούσμπουρας 13, Παπανικολάου 4, Τσακίρης 18 (3), Μάντσιτς 5 (1), Καραμούζης, Καράγκουτης 6, Βασιλειάδης, Τάσκος 12 (2), Κίζιλ, Γεώργας 8 (1), Βοκοτόπουλος

ΧΑΝΘ-ΠΑΟΚ 83-87

Συναρπαστική η τελευταία χρονικά αναμέτρησης της 2ης ημέρας της κανονικής περιόδου του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί με 87-83 της ΧΑΝΘ στην παράταση (75-75 η κανονική διάρκεια) στο κλειστό γυμναστήριο των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη στη Θεσσαλονίκη.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ εξ αρχής, το πρώτο δεκάλεπτο από το 16-9 της Αδελφότητας ολοκληρώθηκε στο 22-14, όμως ο ΠΑΟΚ με καλή άμυνα και τον Λέφα να παίρνει «μπροστά» στην επίθεση, πέρασε μπροστά με τη λήξη του ημιχρόνου με 36-38. Παρά την προσπάθεια του Ντόντη, που πέτυχε μέχρι και τετράποντο, και των Ζάχου, Κουρουτζίδη, ο «Δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και ως το 30΄ (54-58), μέχρι να φτάσουμε σε ένα συναρπαστικό τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η ΧΑΝΘ έφτασε στο σκορ, πέρασε και ξαναέμεινε πίσω, μέχρι να φτάσουμε στο τελικό 75-75 του 40λεπτου με τον Τσιμερίκα να αστοχεί στο τρίποντο νίκης.

Ό,τι δεν μπόρεσε όμως να κάνει ο ΠΑΟΚ στην κανονική διάρκεια, το κατάφερε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, όπου με κρίσιμο τρίποντο του Λιβέρη και άλλες δυο βολές δικές του μπόρεσε να αποσπαστεί στο σκορ και τελικά να πάρει τη νίκη, πρώτη στο τουρνουά, με 87-83.

Διαιτητές: Αγραφιώτης, Αναστασιάδης, Κούρογλου

Δεκάλεπτα: 22-18, 36-38, 54-58, 75-75, 83-87

ΧΑΝΘ (Καραπιπερίδης): Ζάχος 19(2), Μαυρομάτης, Καραντώνας, Κουρουτζίδης 16(2), Χριστοδούλου, Ντόντης 14(3), Δεμερτζής 6(2), Κοντογιάννης 16 (8 ριμπ.), Παπαδόπουλος 6, Δημτσίκος 6(1), Χριστοδούλου, Κωσταρας

ΠΑΟΚ (Μελετιάδης): Γκλαβάκης 2, Σακοράφας, Μάνης, Κακαβικάκης 4, Τσιμερίκας 7(2), Τσάκος 6(2), Λέφας 34(2)(11 ριμπ.), Ταλιχμανίδης 17, Κουτσός 6, Λιβέρης 10, Γρηγορίου 1, Νούσιος.

Ράτγκεμπερ-Rising Stars 58-71

Η ομάδα Rising Stars έκανε το 2/2 με την νίκη της με 71-58 επί της Ράτγκεμπερ στη 2η αγωνιστική του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική στα Καλύβια. Εκεί όπου αύριο θα αντιμετωπίσει στις 12.00 τον Προμηθέα Πάτρας. Νωρίτερα, στις 09.30 θα γίνει ο αγώνας της Ράτγκεμπερ με την ΑΕΚ.

Η μικτή ομάδα υπό τις οδηγίες του Κώστα Παπαδόπουλου είχε τον πρώτο λόγο από την πρώτη περίοδο και κατάφερε να δημιουργήσει και μια διαφορά ασφαλείας στη δεύτερη περίοδο με το εικοσάλεπτο να κλείνει 29-40. H Ράτγκεμπερ προσπάθησε, επέστρεψε στο παιχνίδι, αλλά στην τελική ευθεία η Rising Stars ήταν αυτή που είχε τον πρώτο λόγο για να φτάσει ως το τελικό 58-71.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Δόβας, Τύρμπας

Δεκάλεπτα: 20-23, 29-40, 49-51, 58-71

Ράτγκεμπερ (Σάλατιτς): Πάβλικ 6, Μπάλιντ 5 (1), Μποτόντ 3, Μπένεντεκ 4 (1), Μάρτιν 7 (1), Μποτόντ Ν., Άνταμ 5, Ντιμτρίγεβιτς, Μαρκ 20 (2), Μπαίντ Μπ. 6, Μπόλντιζαρ 2

Rising Stars (Παπαδόπουλος): Φραγκούλης, Μπόζιτς, Παγίδας 16 (1), Καλπακτσόγλου 1, Παπαδάτος 8, Βέλλκος 2, Ράπτης 10 (1), Κωνσταντόπουλος 6 (1), Μητρέλος 6, Πετσινός 2, Παγουλάτος 20 (2)