Παναθηναϊκός - Λαύριο 108-71: Επιβλήθηκε του Λαυρίου και πάει τελικό

Ο Παναθηναϊκός έδειξε από νωρίς τις προθέσεις του και χωρίς να απειληθεί  καθόλου από την ομάδα του Λαυρίου κατάφερε να φτάσει στην νίκη με 108-71  και να πάρει την πρόκριση για τον τελικό, οπου θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα.

Δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι Πράσινοι και από νωρίς επέβαλλαν τον ρυθμό τους, από την πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν διψήφια διαφορά +11 (27-16,10’). Με σπασμένα τα φρένα συνέχισαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο και εκτόξευσαν την διαφορά ακόμη και στο +19 (53-34, 19’).  Μετά την ανάπαυλα ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ακριβώς ρυθμό, χωρίς να αφήσουν κανένα  περιθώριο στους φιλοξενούμενους, με την διαφορά να μένει σε υψηλά επίπεδα στους 18 πόντους (74-56,30').  Τυπική ήταν η διαδικασία του ημιτελικού στο τελευταίο μέρος με τους παίκτες του Όντεντ Κάτας να μην κατεβάζουν ταχύτητα και να φτάνει στην εύκολη νίκη με 108-71.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 53-37, 74-56, 108-71

on fire: Ο Σαντ Ρος με 18 πόντους και 12 ασίστ

Ξεχώρισαν:  Για τους νικητές ο Μπέντιλ με 19 πόντους, ενώ για τους ηττμένους ο Ντιαλό με 25 πόντους.

Το στοιχείο που έκανε την διαφορά: Το 47,2% στο τρίποντο για τους Πράσινους με 17/36, έναντι στο 25% του Λαυρίου με 5/20

Οι Διατητές:  Τσαρουχά, Παναγιώτου, Συμεωνίδης