Κολοσσός-Προμηθέας 68-73: Μέσω Ρόδου οι Πατρινοί στα ημιτελικά του Κυπέλλου

Ο Προμηθέας νίκησε εκτός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου με 73-68 και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Προμηθέας είχε την περισσότερη ώρα το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να απαντούν και με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-21). Αν και οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός Ρόδου έπαιξε πιο αποτελεσματικά και έφερε το ματς στα ίσα στο τέλος του ημιχρόνου (37-37).

Αν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με εφτά πόντους (44-37, 33'), ο Κολοσσός Ρόδου πήρε το προβάδισμα με ένα επί μέρους σκορ 19-6 και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-50). O Προμηθέας όμως ανέτρεψε την κατάσταση με ένα επί μέρους σκοε 23-12 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε τον Κολοσσό Ρόδου με 73-68, με αποτέλεσμα να πάρει το ένα εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 37-37, 56-50, 68-73

On Fire: Ο Κέρεμ Καντέρ με 18 ριμπάουντ και 17 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 44-37 στο 33', ο Προμηθέας είχε προβάδισμα με εφτά πόντους.

Ξεχώρισαν: Από τον Κολοσσό Ρόδου ξεχώρισαν οι Καντέρ και Άρτις με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Γκραντ και Αθηναίου με 13 και 11 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 48.4% του Προμηθέα στα δίποντα, με τον Κολοσσό Ρόδου να έχει 37.8%.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Παπαπέτρου, Ψαριανός