Α2 Γυναικών, Play Off – Προκρίθηκε και περιμένει ο Αμύντας

Ο Αμύντας επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στον ΚΑΟΜ, επικρατώντας με 78-64 στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς.

Έτσι, μετά και την νίκη στο πρώτο ματς στα Μελίσσια, η ομάδα του Υμηττού έκανε το 2-0 και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για τον τελικό ανόδου στην Α1 Γυναικών, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Αθηναϊκός – Ιωνικός Ν.Φ, με την σειρά να είναι ισόπαλη στο 1-1.

Ο ΚΑΟΜ ήταν ανταγωνιστικό για 30 λεπτά, με το τελευταίο δεκάλεπτο να ξεκινά με τον γηπεδούχο Αμύντα μπροστά με 53-48, για να ακολουθήσει, όμως, ένα επιμέρους 25-16 στην τελευταία περίοδο, που έφερε την διψήφια διαφορά και την νίκη για την ομάδα του Υμηττού.

26 πόντους με πέντε τρίποντα σημείωσε η Ντάνου, με την Παπαρδέλα να έχει 16, ενώ για τον ΚΑΟΜ, η Παναγιωτίδη είχε 12 πόντους και η Χιώτη 10.

Διαιτητές: Ραπτογιαννης, Μπαρακου

Δεκάλεπτα: 16-12, 35-31, 53-48, 78-64

Αμύντας (Δρακακη, Παπαναστασιου): Κλειτσα 5, Μαργώνη 9, Κοντογιαννη 5, Κρικετου, Σταυριανακη 2, Παπαρδελα 16, Ντανου 26 (5), Μαζαράκη 2, Αθανασούλια 8 (2), Βαρβιτσιώτη 5, Πλυτά, Κωσταρίδη.

Μελίσσια (Καλογεροπουλος): Παναγιωτίδη 12 (2), Βόσσου 8, Ανδρικοπούλου, Πατέρα 9 (1), Κυριακάκη 6, Χιώτη 10, Κυρίδη, Τάρλα 5 (1), Καλογερία 5, Σκουμπακη 7, Παρθενίου.