Α2 Γυναικών, Play Off – Δεύτερη νίκη και πρόκριση για τον Ηρακλή

Χάρη σε  ένα ξέσπασμα στο γ’ δεκάλεπτο, ο Ηρακλής ξεπέρασε το εμπόδιο των Ιωαννίνων και με την νίκη του με 50-42 έκανε το 2-0 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό των Play Off ανόδου του Βορρά, όπου και θα αντιμετωπίσει τον Άρη.

Η ομάδα των Ιωαννίνων έβαζε… δύσκολα στον Γηραιό στο πρώτο 20λεπτο, όπως δείχνει το 24-25 του ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ο Ηρακλής έσφιξε σαν… μέγγενη την άμυνα του, δεχόμενος μόλις δύο πόντους (!), με τον ίδιο να σκοράρει 17, αποκτώντας προβάδισμα 14 πόντων, το οποίο τον οδήγησε στην νίκη και την πρόκριση.

Η Πατούνη με 20 πόντους ηγήθηκε του σκοραρίσματος από πλευράς Ηρακλή, ενώ για τα Ιωάννινα, η Ξανθοπούλου είχε 13 πόντους και η Παπαδοπούλου 11.

Διαιτητές: Χατζηκώστας-Νικολαϊδης

Δεκάλεπτα: 10-10, 24-25, 41-27, 50-42

Ηρακλής (Αγγέλου): Τσουμπερλή 2, Πάπα 7(1), Γιαννούδη 5(1), Παπαροϊδάμη 6, Μανάβη, Σωτηρέλη, Πατούνη 20(2), Ουζούνη 3, Λογδανίδου 7(1), Νικοδήμου.

ΣΚ Ιωωάννινα (Αυγερινός): Ξανθοπούλου 13, Ντόκου 2, Μπαρτζώκα, Τσακτσίρα 5(1), Φαγογένη, Δημητριάδου 2, Παπαδοπούλου 11, Γιωτίτσα 5, Μάντζιου Α. 2, Πανούτσου 2.