Α1 Γυναικών, Ολυμπιακός - Εσπερίδες 106-64: «Σκούπα» και τελικός για τις «ερυθρόλευκες»

Ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του και με την εύκολη νίκη με 106-64 επί των Εσπερίδων, με τις ερυθρόλευκες να φτάνουν στο 3-0, σφραγίζοντας το εισιτήριο για τον τελικό του πρωταθλήματος, εκεί που θα περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός – Ελευθερία Μοσχάτου.

Από τις γηπεδούχες ξεχώρισε η Γκούσταφσον με 33 πόντους, με την Αμερικανίδα σέντερ να έχει και 8 ριμπάουντ. Ακόμα πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η Σταμολάμπρου με 26 πόντους και 5 ασίστ, ενώ 10 πόντους σημείωσε η Σταμάτη και η Νικολοπούλου μοίρασε 7 ασίστ.

Από την άλλη για τις φιλοξενούμενες ξεχώρισε η Γουλφοκ με 30 πόντους, η Χίγκινς είχε 11 πόντους ενώ κοντά στο νταμπλ νταμπλ έφτασε η Πρίφτη με 7 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ερυθρόλευκες πάτησαν... γκάζι και εξαφανίστηκαν

Ανταγωνιστικά στάθηκαν οι Εσπερίδες στο πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα του κόουτς Σόφτση να πληγώνεται από τη Γκούσταφσον, αλλά να απαντά με τη Γούλφολκ. Ο Ολυμπιακός κατάφερνε πάντα να ελέγχει το ρυθμό έχοντας λύσεις απέναντι στην μαχητικότητα των φιλοξενούμενων.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 20-18, ενώ οι δυο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με τις γηπεδούχες να είναι μπροστά στο σκορ με 48-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτριες του Θάνου Νίκλα βγήκαν αποφασισμένες να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκης. Είχαν πολλή ενέργεια στην άμυνα και ταυτόχρονο στην επίθεση κατάφεραν να σφυροκοπήσουν τις αντίπαλές τους.

Χαρακτηριστικό είναι ότι με το τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ έγραφε 74-54, ενώ με την ουσία για τις δυο ομάδες να μην αλλάζει το τελικό 106-64 ήρθε ως φυσικό επακόλουθο.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 48-37, 74-54, 106-64.

Ολυμπιακός (Νίκλας): Σταμολάμπρου 26(2), Σταμάτη 10(2), Αγιούσο 2, Σπυριδοπούλου 4, Σύρρα 3, Γκούσταφσον 33, Νικολοπούλου, Δίελα 6, Χουγκάζ, Γκουζέλου, Αυτζή 5(1),  Σουκ 17.

Εσπερίδες (Σόφτσης): Στολίγκα 2, Τσούρντου, Γασπαράτου 4, Πρίφτη 7(1), Κορρέ, Μπενεκη 4, Μαργέλου 6, Κασάπογλου, Χίγκινς 11(1), Γούλφολκ 30(3).