Α1 Γυναικών, Νίκη Λ. – Πρωτέας Β. 70-61: Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για την Λευκάδα

Η επικράτηση της Νίκης με 70-61 επί του Πρωτέα, έβαλε τέλος σε ένα αρνητικό σερί τριών ηττών για την ομάδα της Λευκάδας, που ανέβηκε στο 8-9, μετά από το πέρας της 17ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών. Στο 7-10 έπεσε το συγκρότημα της Βούλας.

Η Νίκη είχε τον πρώτο λόγο στο α’ μέρος της αναμέτρησης της Λευκάδας, με την ομάδα των Επτανήσων να μπαίνει με… φόρα στο ματς, προηγούμενη με 21-9 στο 10’, διατηρώντας το υπέρ της διψήφιο προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου (40-30). Κάρεϊ και Ο’ Κόνορ έστειλαν την Νίκη στο +14 στο 26’ (51-37), όμως στα τελευταία τέσσερα λεπτά ο Πρωτέας έτρεξε ένα επιμέρους 3-12, μειώνοντας σε 54-49, με το τελευταίο 10λεπτο να… μυρίζει ντέρμπι. Γκίλντεϊ και Αναστασοπούλου έφεραν το ματς στο καλάθι (55-53), όμως Ο’ Κόνορ και Κάρεϊ, απάντησαν με ένα 8-0 για την Νίκη, με το 63-53 του 36’ να βάζει… τέλος στις ελπίδες των φιλοξενούμενων για ανατροπή, με την Λευκάδα να επικρατεί με 70-61.

21 πόντους και εννέα ριμπάουντ είχε η Κάρεϊ, με την Σταχ να έχει 19 και την Ο’ Κόνορ να ακολουθεί με 14 πόντους, ενώ για τον Πρωτέα, 18 πόντους σημείωσε η Γκίλντεϊ και 15 πόντους με εννέα ριμπάουντ είχε η Μπουθ.

Διαιτητές: Καρακάσης-Λιαρομάτης-Λιόνας
Δεκάλεπτα: 21-9, 40-30, 54-49, 70-61
Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη 4, Οκόνορ 14, Δανδουλάκη 2, Αξιοπούλου, Φουράκη 9, Στακ 18(4), Κάρεϊ 21(2).
Πρωτέας Βούλας (Σουλιώτης): Γκίλντεϊ 18(1), Χατζηβασιλείου 3(1), Μάντιτς 4, Σακελλαρίου 9(1), Χατζηγιακουμή 8(1), Αλεξιά, Αναστασοπούλου Χ. 2, Μπουθ 15(1), Τζανετάτου 2.