Ολυμπιακός – Μπουρζ 66-81:  Υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της κατόχου του Eurocup

Ο Ολυμπιακός άφησε να περάσει τσάμπα ένα ολόκληρο ημίχρονο, προσπάθησε να επιστρέψει από το -22 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (29-51)… ροκάνισε την διαφορά μέχρι τους έξι πόντους (62-68), όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την αντεπίθεση του, με την εντός έδρας ήττα από την Μπουρζ με 66-81, να τον κρατά χωρίς νίκη, μετά από οκτώ αγωνιστικές στην Euroleague women.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς είδε την Μπουρζ να προηγείται με 10-0 και 23-9. Στα τελευταία τρία λεπτά της πρώτης περιόδου, οι «ερυθρόλευκες» έτρεξαν ένα 9-4, μειώνοντας σε 18-27, όμως η αντεπίθεση δεν συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την κάτοχο του Eurocup να ξεφεύγει με 24 πόντους (23-47) και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 29-49.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, η εικόνα του Ολυμπιακού ήταν μεταμορφωμένη προς το καλύτερο, με τις «ερυθρόλευκες», αρχικά, να μετατρέπουν το 29-51 σε 41-55 και εν συνεχεία το 48-62 σε 60-68, με το φινάλε της τρίτης περιόδου. Το καλάθι της Γκούσταφσον για το 62-68… ροκάνισε ακόμα περισσότερο την διαφορά,  όμως ένα 9-0 της γαλλικής ομάδας για το 62-77, έβαλε… τέλος στην αναμέτρηση. Έτσι, το τελικό 66-81 διατηρεί τον Ολυμπιακό χωρίς νίκη μετά από οκτώ αγωνιστικές στην Euroleague women.

21 πόντοι και 10 ριμπάουντ ήταν ο απολογισμός της Γκούσταφσον, με την Νικολοπούλου να προσθέτει 12 πόντους για τον Ολυμπιακό, που αγωνίστηκε χωρίς την Σουκ, λόγω θλάση στους κοιλιακούς.

Για την Μπουρζ, 16 πόντους είχε η Μίγιεμ, 15 η Άντερσον και 14 η Στεϊνμπέργκα.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 29-49, 60-68, 66-81